KENDİMİZLE OLAN İLETİŞİMİMİZ

KENDİMİZLE OLAN İLETİŞİMİMİZ

İçimizde dırdır yapan iç sesimizi bir şekilde kontrol altında tutabilmek çok önemli, öyle şeyler söylüyor ki bazen insan kendinden şüpheye düşüyor. Bir insanın mutluluğu, huzuru kendisiyle olan iletişimine bağlı, gelin o halde şu iç sesimizle nasıl konuşup ikna edeceğiz ona bakalım.

Eksik olan, hatalı olan ne varsa bulup çıkarmakta üstüne yok. Yanlış yaptın, hata yaptın, yine başaramadın gibi şeyler fısıldayıp duruyor. Karşısına çıkıp konuşmak, öyle olmadığını anlatmak sessiz kalmaktan daha iyi, bir iki defa yapınca artık o konu ile ilgili eskisi kadar rahatsız etmiyor.

Bazen de söylediklerini yumuşatıyorum, diyorum ki bak öyle diyorsun ama her zaman değil, bazen de sonuçlar farklı oluyor. İç sesinizin size söylediği ve sizin üzerinizde çok etkisi olan bir iki argümanın istisnaları üzerinde düşünmeniz işinize yarayacaktır. Örneğin yine beceremedin dediğinde becermiş olduklarınızı, şansın yok senin dediğinde şansın yüzünüze güldüğü anları hatırlamak gibi.

İç sesin bir diğer huyu da genellemeler yapmayı çok sevmesidir, alır küçük bir şeyi büyütür de büyütür, sen hep böylesin, sadece bu konuda değil her konuda öylesin gibi konuşur. Oysaki hayat birçok farklı bölümden oluşur, bir insanın konular özelinde olaylar özelinde farklı davranışları olabilir, ailesine hayır diyemeyen bir insan iş arkadaşlarına çok güzel bir şekilde hayır diyor olabilir. İç sesin bu genellemelerini fark ettiğinizde konuşun onunla, tam olarak neden bahsediyorsun sen bakalım deyin.

Endişe yüklüyor bazen de iç sesler insana, bu endişeleri biz kime yükleyelim peki? Bu konuda da kendinize bir egzersiz yaratın, yazın bir kağıda sonra da yakıp atın küllerini.

Yetersizlik hissi bile yaratabilir iç sesin söyledikleri, durum bu noktaya geldiyse kendinizi yeterli hissetmenizi sağlayacak tedbirleri devreye alın lütfen. Bu bolluk ve bereket enerjisini bloke edecek bir noktaya bile gelebilir. Kendinizi olduğunuz halinde sevip saygı duymak kendinizi yeterli hissetmenin en önemli adımıdır.

Onu da yakında başka bir yazıda ele almıştık.

Mutlu yıllar, sevgi ile kalın.

Paylaş