KENDİMİZLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMANIN ÖNEMİ

KENDİMİZLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMANIN ÖNEMİ

Mutluluk bir ölçüde kişinin kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanır. Mutlu olduğunu düşündüğünüz insanları biraz gözlemleyin, kendileri ile olan diyaloglarının çok yapıcı olduğunu fark edeceksiniz.

Daha mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız ve tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız kendinizle kurmuş olduğunuz ilişkiden başlamanızı önerebilirim.

Kendimizle olan iletişimimiz yani iç diyaloglarımız çok önemli, bütün gün kendimize neler söylüyoruz acaba? Kendimle destekleyici bir şekilde mi konuşuyorum yoksa bütün gün ağırlıklı olarak kendimi eleştiriyor muyum?

İnsan kendisiyle nasıl konuşur, bunu düşüncelerimiz aracılığı ile yapıyoruz, kendimiz ve hayatımız hakkında düşünüp duruyoruz, bunu yaparken ne ölçüde olumlu ve destekleyici olabiliyoruz, işte esas belirleyici olan bu oluyor kanaatimce.

Birisini düşünelim, bütün gün ona şunları söyleyelim, beceriksizsin, herkes yapıyor sen yapamıyorsun, yine mi hata yaptın, ne zaman öğreneceksin, başarısızsın, hadi ama ne zaman olacak…

Bu kişi büyük ihtimalle kendisini başarısız hissetmenin yanı sıra mutsuz ve huzursuz da olacaktır.

Şimdi içinizden diyeceksiniz ki bir başkası ile böyle konuşulmaz, bu hiç hoş bir iletişim tarzı değil. Evet haklısınız, size katılıyorum, peki kendinizle böyle konuşmayı daha doğrusu kendinizle ilgili bunları düşünmeyi nasıl kabul edebiliyorsunuz?

Bu diyalogları zaman içinde değiştirmeyi ve daha olumlu bir hale getirmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Yumuşatıcıları kullanın ve kesin ifadelerden kaçının başlangıç için.

Zaman zaman ibaresini çok severim ben örneğin, hiç ve her zaman yerine zaman zaman ibaresini kullanın. Hiç olmuyor veya her zaman ters gidiyor yerine zaman zaman öyle oluyor diyebilirsiniz

İstediğiniz bir şey olmadıysa henüz gerçekleşmedi diye düşünün, kendinize yüklenirken ölçüyü kaçırmayın.

Her şey bir yana, siz bir yana, kendinizi önemseyin, güzel düşünün ve konuşun kendinizle, sevdiğiniz saygı duyduğunuz insanlarla nasıl diyalog kuruyorsanız öyle yapın.

Kendisiyle olan iletişimi düzelen kişi istediği her şeyi daha kolay bir şekilde elde edecektir. Daha huzurlu ve mutlu olacaktır. Değişim içeriden başlar ve anlattığım konu başlamak için güzel bir yer olabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Daha fazla fotoğraf paylaşımı için Instagram hesabımı takip edebilir, videoları ise Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Paylaş