KENDİMİZLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMAK


Mutluluğun en temelinde kişinin kendisi ile iyi bir ilişki kurması yatıyor. Bunu başarabilenler hem mutlu oluyorlar hem de diğer insanlarla güzel ilişkiler kuruyorlar. Kendimizle iyi bir ilişki kurmanın kendimce yol haritasını çıkardım ve sizlerle paylaşmak istedim, keyifle okumanızı ve uygulamanızı dilerim.

En çok zamanımızı kendimizle geçiriyoruz ve en çok zamanı düşünerek geçiriyoruz. Kendimizle iyi bir ilişki kurmanın özü kendimiz hakkında olumlu düşünceler beslemek ve bunları geliştirmek.

Kendimiz hakkında beklentiler oluşturuyoruz, bu beklentilerin karşılanması ise olumlu düşüncelerimizi artırıyor. Demek ki kendimiz hakkında gerçekçi beklentiler oluşturmak önemli ve belirleyici.

Bir oyunu keyifli kılan şey nedir, ben başarma duygusu vermesi olduğunu düşünüyorum. Çok kolay bir oyun başarma duygusu vermez, keza çok zor bir oyunda da başaramayacağımızı düşündüğümüz için keyiften çok endişe oluşabilir.

Hedefler belirlerken bu hususa dikkat etmenizi önerebilirim, belirlediğiniz hedef çok kolay olmasın, ama çok zor olup sizi korkuya sevk etmesin, mümkünse dengeli olsun.

Hedefinizi gerçekleştirdiğinizde ise küçük bir kutlama yapmayı lütfen ihmal etmeyin. Kendinizle iyi ilişkiler kurmanın önemli bir parçasıdır.

Diğer bir önemli konu ise güçlü yönlerimize odaklanmaktır. Hepimizin göreceli olarak daha iyi ve daha kötü olduğu konular vardır. Neleri yapamadığımızı düşünmekten ziyade yapabildiklerimizi hatırlamak ve kendimize hatırlatmak olumlu düşünceler oluşturmamızı kolaylaştıracaktır.

Hayatın her alanında mükemmel olmaya çalışmayı da bırakın, inanılmaz bir rahatlık hissedeceksiniz.

Bazı kişiler kendi yaptıkları şeyleri çok küçümserler, eğer onlar yaptıysa normal ve sıradandır. Diğer insanların yaptıklarını ise bazen gözümüzde fazla büyütürüz. Bu gibi durumlarda olabildiğince objektif olmaya çalışın. Yaptıklarınızı objektif bir gözle değerlendirdiğinizde beğeniyorsanız öncelikle siz kendinizi takdir edin.

Geçmişinizle barışmak, kendinizle iyi bir ilişki kurmanın temel taşlarından bir diğeridir. Geçmişte bugün sahip olduğunuz bilgi ve deneyime sahip değildiniz, yaptığınız hataların ve çıkardığınız derslerin toplamı bugünkü tecrübelerinizi oluşturdu. Hepinizin, hepimizin hikayesi çok değerli.

Kendimizle iyi bir ilişki kurmak hakkında bahsetmek istediğim son husus ise özgüven. Özgüven sabit değil, geliştirilebilir, koçluk çalışmalarında buna her gün şahit oluyorum. Diğer yandan çok kapsamlı bir konu olduğu için önümüzdeki hafta ayrı bir yazı dizisi olarak kaleme almaya karar verdim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder, mutluluklar dilerim.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.