KENDİMİZLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMAK

KENDİMİZLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMAK

Dün kaldığımız yerden devam edelim; kendimizi sevmenin öneminden ve bunun nasıl yapılabileceğinden bahsetmiştik biraz. Olayın özü kendimizle iyi bir ilişki kurmakta yatıyor, en çok kendimizle zaman geçiriyoruz, en temel ilişkimiz kendimizle olan.

Kendime değer vermem önemli; sadece ben olduğum için hem de, bunu yapabildiğim ölçüde hayatıma da değer verip içindeki güzellikleri fark edebilirim.

İyi yönlerinizi ne sıklıkla düşünüyorsunuz; yoksa hep zayıf ya da geliştirilmeye açık yönlerinizin mi peşindesiniz? Bu bile önemli bir fark yaratır. İyi olduğunuz yönlerinizi not alın veya sevdiğiniz bir dostunuzdan sizinle ilgili olarak bunları saymasını isteyin. Bazen şirket eğitimlerinde küçük takımlarda uyguluyorum bunu, inanılmaz şeyler çıkıyor, insanlar çok mutlu oluyor.

Olayın bir de kabul etmekle ilgili kısmı var; kendimizi olduğumuz halimizle büyük ölçüde kabul edebilmek hem değişimin hem de mutlu olmanın anahtarı aslında. Sadece eksik olan yönlerime odaklanırsam kendimi kabul etmekte de güçlük çekerim. Biraz daha dengeli bir yaklaşıma ihtiyacım var.

Kendimize değer vermek çok önemli. Kendinize daha çok değer veriyor olsaydınız nasıl bir günlük hayatınız olurdu, neleri farklı yapardınız, lütfen üşenmeyin ve cevapları not alın. Geçenlerde Bilge ile olan hikayelerden birisinde bu konu geçmişti, şanslısın çünkü kendine değer veriyorsun, şans kendisine değer verenleri seçer demişti Bilge bana.

Ve kendinizi takdir edin, beğenin ve içinizden övün. Beğenilmek ve takdir edilmek bir ihtiyaç, bu ihtiyacın hepsini dışarıdan karşılayamayız, bir kısmını da kendi iç kaynaklarımızdan karşılamamız gerekiyor, bunun için kendimizi takdir edebilmek becerisi önemlidir.

Hayat kısa, bu kısa süreyi kendimize severek, değer vererek geçirmek hayatı yaşamanın daha sevgi dolu ve keyifli bir yöntemi.

Sevgi ile kalın.

Not: Nisan ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar