1. günlük yazım ile karşınızdayım; 4 yılda bu rakama ulaşmışız, ilginize ve desteğinize çok teşekkür ediyorum; tüm eski yazılarıma web sitemden ulaşabilirsiniz.

Kişinin mutluluğu çok büyük ölçüde kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanır. Kendimizle nasıl bir ilişki kurduğumuz; kendimize olan sevgimizi, saygımızı ve özgüvenimizi belirler. Bir insanın hayatı boyunca kurduğu ilişkilerin en önemlisi kendisi ile kurduğu ilişkidir. Bu çok önemli konuyu bir yazı dizisi kapsamında ele almaya karar verdim. Umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.

İnsan kendisiyle nasıl ilişki kurar? Çok basit, düşünceleri aracılığı ile. Hepimiz her gün düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşuruz, neler düşündüğümüz, nasıl bir dil kullandığımız ilişkimiz üzerinde belirleyicidir. Kendisini seven ve kendisine güvenen insanların bu tarz iç diyaloglarının olumlu ve yapıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ben genel olarak bakıldığında kendimle barışık bir insanım, evet bu konuda kendimi geliştirmek için Bilge’den dersler alıyorum ama durumum iyi seviyede. Peki sizin kendinizle barışık olmak için neye ihtiyacınız var?

Yaptıklarımın yüzde seksenini doğru olarak kabul ederim, sadece bazı şeyleri değiştirmeye çalışırım, bunun tersi insanı kendisinden uzaklaştırır.

Kendimi ölçülü ve yapıcı bir şekilde eleştiririm, kendime karşı hoyrat davranmam.

Kabul etmek konusu kişisel gelişimde çok önemli bir aşamadır. Bir şeyi değiştirmede önce o şeyi önce kabul etmek gerekir. Kabulün ilk aşaması ise kişinin kendisini olduğu gibi, yani güçlü yönleri ve zayıf yönleri ile bir bütün olarak kabul etmesidir.

Bir adım ileri taşıyacak olursak kendisi ile iyi bir ilişki kurup kedisini sevmeyen bir insan başkalarına da gerçek sevgi veremez.

Bu önemli konuya pazartesi günü devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Ağustos ayı koçluk ön görüşmeleri 19-29 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır, bilgi ve kayıt için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.