KENDİMİZLE BARIŞIK OLMA HALİ

KENDİMİZLE BARIŞIK OLMA HALİ

Ben mutluluğun kişinin kendisi ile kurduğu bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Kendimiz ve hayatımız hakkındaki düşüncelerimiz mutluluğumuzu büyük ölçüde belirliyor. En basit şekli ile kendimiz ile barışık olmak olarak tarif ediyorum bu durumu. Kendimizle barışık olduğumuz ölçüde mutluluk konusunda işimiz kolaylaşıyor. Bugün kısaca bu konudan bahsetmek istedim.

Kendimizle kavga etmenin bize veya yaşadığımız sorunlara bir katkısı olmuyor, belki de öncelikle bunun farkındalığı ile başlamak güzel bir başlangıç noktası olabilir. Elbette kendimizle ilgili değiştirmek istediğimiz şeyler olacaktır ama kendimizi değiştirmek istediğimiz şeyler dahil olmak üzere olduğumuz gibi kabul edip sevmeden bir şeyleri değiştirmek de zorlaşıyor.

Kendimizle kurduğumuz iletişim çok belirleyici, düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşup duruyoruz, peki kendimize daha çok neler söylüyoruz? Konuşma tarzımız pozitif ve yapıcı mı yoksa eleştirel bir tarzımız mı var?

Sadece kendimiz olduğumuz için çok değerli olduğumuzu ne ölçüde fark ediyor ve kendimize hatırlatıyoruz?

Elbette her insanın belli ölçülerde dışarıdan gelecek olan olduğu gibi kabul edilme ve sevme hislerine de ihtiyacı var, diğer yandan bunu kendimize göstermiyorsak dışarıdan nasıl alacağız?

Mükemmellliyetçilik olgusu da kendimizle barışık olma halinin önünde bir engel teşkil edebilir.

Değerimizden emin olursak bunu test etme ihtiyacı da duymayız, kendimize güvenimiz genel olarak yükselir, yetersizlik duygusunu pek hissetmeyiz. Daha cesur davranabiliriz.

Kendiniz için sağlam bir liman inşa etmelisiniz, bunu ancak siz yapabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş