KENDİMİZİ TANIMAK

KENDİMİZİ TANIMAK

Kişisel gelişim yolculuğunda en önemli aşamalardan birisi belki de ilk adım kişinin kendisini tanımasıdır, koçluk sürecinde pek çok kişiden aslında ben kendimi hiç tanımıyorum cümlesini duymuşumdur. Bu bir yolculuk ve bir süreç elbette ve belki de hayat boyu devam edecek. Diğer yandan bir yerlerden başlamak istiyorum ama nasıl ve nereden bilmiyorum diyenler için kısa bir yazı kaleme almak istedim.

Her şeyden önce bunu zor ve karışık bir şey olarak görmeyelim, mümkünse bir tür oyun haline getirmeye çalışalım, bir defter edinip her gün yarım sayfa not almak ve belki bazı sorulara cevap aramak başlangıç için yeterli olabilecektir.

Ben insanın hayallerinin onu tanımladığına çok inanırım, bu yüzden hayallerinizin bir listesini yaparak da başlayabilirsiniz, bu hayaller listesi sizi yansıtan bir şemadır aslında.

Nelerden hoşlandığınız da nasıl bir insan olduğunuz hakkında ipuçları verebilir, neleri yapmak size iyi geliyor ya da günde fazladan boş iki saatiniz olsaydı bununla dinlenmek ve uyumak dışında size iyi geleceğini bildiğiniz neler yapmak isterdiniz?

İlişkileriniz belli ölçülerde sizi yansıtabilir, hangi tip insanlarla bir arada olmaktan ve zaman geçirmekten hoşlanıyorsunuz, nasıl insanların yanında kendinizi daha rahat hissediyorsunuz?

Eğer dünyada bir şeyleri değiştirme imkanınız olsaydı neler yapmak isterdiniz sorusunu da çok severim ben.

Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyler, neleri yapmayı sevmediğiniz de ipuçları taşıyabilir kendinizi tanıma yolculuğunda.

Kendinizi en çok neleri yaparken özgür hissediyorsunuz ve bunun tam tersinde neleri yapmak sizi çok bunaltıyor ve daraltıyor?

Sizi en çok mutlu etme potansiyeli olan şeyler neler, nasıl sürprizler ve hediyelerden hoşlanırsınız?

Her zaman şuna inanırım, soru varsa cevaplar da vardır, bazen biraz geç gelirler sadece. Önemli olan kendimize doğru soruları sormak ve cevaplar konusunda sabırlı olmaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar