KENDİMİZİ SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY

KENDİMİZİ SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY

Kişisel gelişim ile ilgili konulardan en önemlisi belki de kendimizi sevmek. Ben bunun öğrenilebilir bir beceri olduğunu düşünüyorum ve çalışmalarımda ihtiyaç olursa bu konu üzerinde de duruyorum. Kendimizi sevmek dediğimizde çok katmanlı bir olgudan bahsediyoruz; kendimize değer vermek, saygı duymak, takdir etmek ve kabul etmek gibi pek çok alt açılımı olabilir. Bugün elimden geldiği ölçüde kısaca değinmeye çalışacağım. Yarın da devam ederiz.

Kendimize şefkatli davranacağız; hor görmeyeceğiz, gereğinden fazla yüklenmeyeceğiz. Bütün gün düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşuyoruz; neler söylüyoruz kendimize hiç dikkat ettiniz mi, kendimizle olumlu ve yapıcı bir diyalog kurmak bu işin başlangıcı, yoksa hiçbir yere varmaz yolculuğumuz.

Farkındalığımızı artıracağız; neyi niye yaptığımızı anlamak için çaba göstereceğiz, hatalarımız olduğunu fark edeceğiz ama bu hatalar nedeniyle kendimize küsmeyeceğiz.

Duygularımıza, hislerimize değer vermeyi öğreneceğiz; duygularımız ve davranışlarımız ya da duygularımız ve kararlarımız arasındaki ilişkileri görmeyi seçeceğiz. Duygular ile bir karar alıp aradan zaman geçtikten sonra mantık ile geriye bakıp böyle olmamalıydı diyebiliriz ama bu kendimizi sevmenin önünde bir engel teşkil etmemeli, eleştirmek yerine anlamaya çalışmak ve sevgi ile yaklaşmak çok önemli.

Kendi motivasyonumuzu gerekirse kendimiz oluşturacağız; kendimizi sevmek bize o hep arzu ettiğimiz motivasyonu da sağlayacaktır. Kendisini sevmeyen insan kendisine yardımcı da olamaz. Halbuki hayat yolculuğunda en çok kendisine ihtiyaç duyar insan.

Hepimizin hayatında inişler ve çıkışlar olur; çıkışları yönetmek daha kolaydır, inişleri yönetmek biraz daha fazla ustalık ister, kendinizi sevdiğinizde ve her şeyin geçici olduğunu fark ettiğinizde bu dönemleri geçmek kolaylaşır.

Bu işin başlangıç kısmında niyet etmek önemli; niyet etmek benim görüşüme göre istemenin bir üst boyutudur, bu işi yapmayı kafaya koydum ve gereken eylemleri de sergileyeceğim demektir.

Başlangıç kısmında kendiniz hakkında düşündüklerinizi not alın; yazın bakalım kendinize neler söylüyorsunuz; özellikle canınızı acıtan cümlelerinizi not alın. Sonra da bunları bir şekilde iletişimde olduğunuz ama çok da sevmediğiniz bir kişinin size söylediğini varsayın, kendinizi nasıl savunursunuz, işte bu savunmaları da yazın ve okuyun lütfen. Buradan başlayabilirsiniz.

Kendinize karşı önyargılı olmayın; bu konuda ayrı bir yazı kaleme almıştım bu hafta, fırsatınız olursa web sitemden onu da okumanızı isterim.

Gelin bugün kendimizle aramızı düzeltmeye başlayalım, hemen şimdi. Yarın devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Mayıs ayı kayıtları devam etmektedir, detaylı bilgiyi web sitemden alabilir ya da [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar