Koçlukta yaptığımız şeylerden birisi de kişiye sorduğumuz güçlü sorularla bir ayna tutup danışanın kendisini daha yakından tanımasını sağlamaktır. Kendimizi daha iyi tanımak, bizim için önemli olan konularda karar almayı kolaylaştırdığı gibi dünkü konu başlığımız olan kendimizle iyi bir ilişki kurmanın da temel taşları arasında yer alır. Kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Bir insanın kendisini daha yakından tanımak için kendisine biraz zaman ayırması gerekiyor her şeyden önce. Ben buna derin düşünmek adını veriyorum, bazı kitaplarda derin kazmak olarak geçiyor. Her gün 15-20 dakika boyunca sessiz sakin bir ortamda kendimiz, isteklerimiz hakkında düşünmek ve yazmak. İlk kitabım Hayatını Seç’te bu çalışmada yararlanabileceğiniz tablo ve listeler de mevcut.

Kendimizi tanıdıkça, keşfettikçe kendimizi daha objektif bir şekilde değerlendireceğimizi, daha fazla seveceğimizi ve genel olarak kendimizle daha iyi bir ilişki kuracağımızı düşünüyorum.

Dünkü yazımda bahsetmiştim; ilk adım kendimizi kabul etmek olmalıdır diye. Kabulun ilk şartı ise daha yakından tanımak ve daha objektif yaklaşabilmek. Kendini tanımak, kendini kabul etmek kişisel gelişim yolculuğunun başlangıcında yer alan olmazsa olmaz yapı taşlarıdır. Bu aşamaları atlayarak tatmin edici bir ilerleme sağlamak çok zor olacaktır.

Farkındalık dediğimiz şey ise büyük ölçüde burada gizlidir, çünkü sadece farkındalığı artan kişi hayatını daha iyi görür ve yönetir. Daha sağlıklı kararlar alabilir ve bunların neticesinde yaşam tatmini ve mutluluğu yükselir.

Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla değişim programı Eylül ayı kayıtları devam etmektedir, kişiye özel güçlü bir değişim dönüşüm programı olan bu çalışmaya katılmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.