KENDİMİZİ EN ÇOK BAŞKALARINDA TANIRIZ


Bir gezegen üzerinde 7 milyar kişi birlikte yaşıyoruz, Ülkemizin nüfusu 100 milyona yaklaşıyor, İstanbul’da yaklaşık olarak 20 milyon kişi var. Bütün bunların hayatla bir ilgisi, bir anlamı var. Geriye dönüp baktığımızda en mutlu olduğumuz anlar genellikle sevdiğiniz insanlarla bir şeyler paylaştığımız anlar. Hayatımızda mutluluğu artırmak istiyorsak paylaşımı artırmak kesinlikle akıllıca bir yaklaşım olur. Hayatımıza giren, yollarımızın bir şekilde kesiştiği her insandan bir şeyler öğrenebiliriz, hayata ve/veya kendimize dair. Doğru şekilde bakmayı seçersek onların bize bir ayna tuttuğunu fark edebiliriz. Hatta sevmediğimiz insanlardan bile bir şeyler öğrenebiliriz kendimize dair.

Sevdiğimiz insanlar, onların özellikleri ve davranışları bize değerlerimizi gösterir. Çoğumuzun kahramanları vardır hayatta, bazılarımız için bu babası veya annesi olabilir, bazılarımız için bir dost, kardeş veya arkadaş bazen de bir roman veya film kahramanı. Sevdiğiniz insanları listelemenizi istiyorum sizden, onların özelliklerinde sizin için önemli olan değerlerinizi bulacaksınız.

Sevmediğimiz insanlar da özellikleri ve davranışları ile korkularımıza işaret edebilirler. Sevmediğiniz insanların da bir listesini yapın ve korkularınızı ortaya çıkarmaya çalışın. Bir insanın sevmediğiniz bir özelliğinin sizi rahatsız etmesinin nedeni ne olabilir, bu tip insanlar sizde neden bu duyguyu uyandırıyor? Tamamen sizinle ilgili olan ne olabilir? Buradan yararlı bir bilgiye ulaşabilir misiniz?

Bir örnek üzerinden beraber gidelim. Sırada önüme geçen insanları, başkalarının hakkına saygı göstermeyen insanları sevmiyorum. Bu beni niye rahatsız ediyor? Bana değer vermiyorlar, beni görmüyorlar hissine kapılıyorum. Bu his bana neyi veya kimi hatırlatıyor?

Muhtemelen kendimle ilgili olumsuz bir inanca sahibim, ne olduğunu bulabilirsem bir farkındalık edinir ve sorgulayarak bu inancımı değiştirmeye başlayabilirim.

Kendimizden başlayarak pek çok şeyi değiştirebiliriz.

Yazının konusunu, ana fikrini ve aşağıdaki paragrafı değerli Ağabeyim Kemal İslamoğlu’nun yeni kitabı Hayatın Direksiyonuna Geç’ten aldım, güzel bir kitap okumak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

“Unutmayalım kendimize ait inançlarımız diğerlerine karşı davranışlarımızı belirler, diğerlerine karşı davranışlarımız diğerlerinin bizimle ilgili inançlarını oluşturmasını sağlar, diğerlerinin bize karşı inançları bize karşı davranışlarını belirler, diğerlerinin bize karşı davranışları ise kendimize ait inançlar üzerinde etkili olur.”

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.