Kendimizi değiştirmek


Hepimiz, kendimize ve hayata dair düşüncelerimizin, oluşturduğumuz veya başkalarından aldığımız inançların ve yaptığımız seçimlerin bir toplamıyız. Kendimizi ve dünyayı nasıl gördüğümüz ve hayat hakkında genel olarak neler düşündüğümüz, nelere inandığımız hayattaki deneyimlerimize yansır.

Aynı düşüncenin defalarca düşünülüp güçlenmesi ile yani bir konuya odağımızı vermemiz ile inançlar oluşur. Daha küçük yaşlarda ise ailemizin, yakın çevremizin ve okuldaki öğretmenlerimizin söylediklerini adeta hipnoz altındaymışçasına birer telkin gibi kabul edip inançlar oluşturabiliriz. Bir düşünce inanç halini aldıktan sonra artık onu sorgulamayız ve kim olduğumuzu yansıtan bir gerçek olarak kabul ederiz. İnanç oluşturduğumuz konular hakkında otomatik düşünceler üretir ve otomatik tepkiler veririz. Her olay bazında konuyu yeniden değerlendirmeyiz. Eğer bazı konularda bize hizmet etmeyen, bizi sınırlayan inançlara sahipsek otomatik tepkiler üretmemiz bizim bu konudaki isteklerimizi gerçekleştirmemizi engelleyebilir.

Eğer yaşadığımız hayat bizi bazı konularda tatmin etmiyorsa bu konularda kendimizi değiştirmemiz kesinlikle önemli bir fark yaratacaktır. Bunu yapmanın yöntemlerinden bir tanesi de belli bir konudaki inançlarımızı değiştirmektir.

Söz konusu olan kişinin kendisi değiştirmesi ise inançlar mutlaka sorgulanmalıdır. İnançların bir kısmı bizim için faydalıdır, bir kısmı ise bizi sınırlandırırlar. Bu yazının konusu bizi sınırlandıran inançların nasıl değiştirileceğidir.

Birinci adımda değiştirmek istediğiniz inancı bulun. Belli bir konuda neye inandığınızı yazabilir ve aralarından hangilerinin size hizmet etmediğine karar verebilirsiniz. Mutluluğunuz açısından inceleyin, istediğiniz her şeye inanabilirsiniz ama bir açıdan önemli olan bu inancın sizi mutlu edip etmediğidir. Dünyanın çok kötü bir yer olduğuna inanıyor olabilirsiniz, bu inanç sizin mutluluğunuza katkıda bulunuyor mu? Sanmıyorum.

Kendinize özellikle şu soruları sormanızı rica ediyorum.

Belli bir konuda kendinizle ilgili inandığınız şey tam olarak nedir?

Üst inanç nedir, daha kapsayıcı olan inancınız ne olabilir? Bu yaşama dair bir şeydir.

İnancı değiştiren şey sorgulama sürecidir.

Varsayalım değişecek olan inanç, “ben araba kullanamam” olsun.

Yerleştirmek istediğiniz yeni inancı bulun. Diyelim ki, “ben güvenli araba kullanırım” olsun. Kendinizden ve çevrenizden kanıt toplayın.

Kendinizden toplayacağınız kanıtlar benzer konulardaki yetenekleriniz olabilir, örneğin “aslında yeni şeyler öğrenmek konusunda iyiyimdir, işyerinde değişikliklere en kolay ben adapte olurum” gibi.

Çevrenizden kanıt toplayın, Kaan’ın annesi 40 yaşından sonra araba kullanmayı öğrendi, ben daha gencim, yapabilirim gibi.

Bu yeni inancı nerede, ne zaman ve nasıl kullanacaksınız?

Kendinizi güvenli bir şekilde araba kullanırken hayal edin, oluşturduğu duyguyu yaşamaya çalışın.

Zihinsel prova yapın.

Yeni inanç sizi destekliyor mu? Gelecekte kontrol edin.

Önemli hususlardan bir tanesi yerleştireceğiniz inancın az da olsa inanabileceğiniz bir şey olmasıdır. Eğer inanmakta güçlük çekiyorsanız işe yaramaz. Bir ara istasyon yaratın o zaman.

Her değişimin arkasında o konudaki bir inancın değişmesi yatar. Bugünden yarına bazı inançlarınızı değiştirmek zor olabilir, bunu aşamalara bölerek yapmanızı tavsiye ederim. Örneğin “ben topluluk önünde konuşamam” inancına sahipseniz ve aslında “harika bir konuşmacıyım” inancına sahip olmak istiyorsanız, yeni oluşturmak istediğiniz inanç mevcut durumunuza çok uzak olduğu için bu yeni inancı oluşturmakta zorlanabilirsiniz. Bunun yerine belki de ilk etapta “zaman zaman her şey istediğim gibi olmasa da genel olarak baktığımda iyi konuşmalar yapıyorum ve her şey giderek daha iyi olacak” şeklinde bir inancın yerleştirilmesi çok daha kolay olacaktır. Hedefinizi aklınızdan çıkarmayın, ancak ona ulaşmak için geçilmesi gereken yolu daha küçük adımlara bölün, böylece inancınız da kademe kademe artacaktır.

Eylemi ve tecrübe edinmeyi sakın ihmal etmeyin, yeni inancınız ne olacaksa bu doğrultuda çalışmalı ve kararlılıkla sürdürmelisiniz. Sadece düşünerek ve inanarak olmaz, eylem çok önemlidir. Daha iyi araba kullanmayı ve daha iyi bir konuşmacı olmayı sadece inançlarınızı değiştirerek yapmayacaksınız, inancınızı değiştirmek harekete geçmenizi ve yol boyunca motivasyonunuzu korumanızı sağlayacak.

Size hizmet etmeyen inançlarınızı değiştirerek ve isteğiniz doğrultusunda harekete geçerek belirli bir süreç içinde kendinizi değiştirebilirsiniz.

Gördüğümüz zaman inanmaya başlayacağımızı söyleriz, inandığımız zaman görmeye başlarız.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.