KENDİMİZİ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYI BIRAKMAK

KENDİMİZİ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYI BIRAKMAK

En sevdiğim sorulardan bir tanesidir; diğer insanların nasıl yaşadığı, neler yaptığı hakkında en ufak bir fikriniz dahi olmasaydı hayatınızı nasıl yaşardınız, neler yapardınız? Ayşe’ler Marmaris’e tatile gitmiş, Mehmet’ler yeni açılan kebapçıyı çok beğenmiş, Murat çocuğun yeni okulundan çok memnun, Melike bir haftada İngilizce öğrenmiş, Sevim spor salonunun müdavimi olmuş, Fatma’nın tek taş yüzüğü çok hoş, Aynur’lar üçüncü çocuğu düşünüyormuş, Ahmet yeni bir TV almış çok güzel, Gizem İzmir’e yerleşmiş gibi bilgilerin bir anda kesildiğini düşünün.

Yaşam benim görüşüme göre asla bir yarış değil, herkes farklı şartlarda farklı kulvarlarda ilerliyor. Hal böyle iken kendimizi sürekli başkalarıyla, onların yaptıklarıyla ve hayatlarıyla kıyaslamak mutsuzluğa davet çıkarmaktan başka bir şey değildir. Bir de şunu ilave edebilirim, biz diğer insanları hep olduklarından daha mutlu sanma eğilimindeyizdir.

İnsan illa bir kıyaslama yapmak istiyorsa kendisini kendisi ile kıyaslamalı bence. Bundan bir yıl önce belli bir konuda nasıldım, şimdi nasılım, ilerliyor muyum, yerimde mi sayıyorum? Eğer ilerlemiyor isem neleri farklı yapabilirim veya daha da ötesi bu gerçekten çok istediğim bir şey mi? Kendi hayatımda bu düşünce tarzını uygulamaya çalışıyorum.

Kalabalık bir arkadaş grubum var çocukluğumuzdan beri görüştüğümüz; bazıları benden daha zengin, bazıları daha yakışıklı, bazıları daha sağlıklı, daha akıllı veya dışarıdan bakıldığında daha mutlu. Bu bilgi veya gözlem ya da gerçek ne işime yarar? Hiç.

Rekabet dozunda ise işe yarayabilir hayatın bazı alanlarında, hırs da bu şekildedir, ölçü ve denge çok önemli. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının da etkisiyle diğer insanların hayatlarıyla gereğinden fazla ilgilenir olduk. Biraz yararı çokça zararı var bana göre.

Başlangıçtaki soru önemli, bu soruyu kendimize zaman zaman sormalı ve hayatımızı bu açıdan değerlendirmeliyiz. Kendisi ile iyi bir ilişki kurmak isteyen insan bu ve benzeri önemli olabilecek soruların cevapları üzerinde düşünmeli zaman zaman.

Yazı dizimizin sonuna geldik, sabrınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Yarın yeni konularla devam ediyor olacağız.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş