KENDİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTMAK


Kendimize verdiğimiz sözleri tutmamız, kendimize güvenimizi geliştirmek için çok önemlidir. Bir an için durup düşünelim; başka insanlara güvenmek için nasıl özellikler arıyoruz? En önemlilerinden birisi kuşkusuz, bize verdikleri sözleri tutmalarıdır. Söyledikleri şeylerle uyum içinde davranmalarıdır.

Hayatta başarıyı belirleyen faktörlerden bir tanesi, başarmak istediğimiz konudaki özgüvenimizdir. Bugün kendinize daha iyi hale gelmek istediğiniz bir konu seçin ve o konudaki özgüveninize bir not verin. Daha sonra bu konuda kendinize verdiğiniz sözleri ne ölçüde tutup tutmadığınızı değerlendirin.

Özgüven ile ilgili başka konular özsevgi, özdeğer ve özsaygı kavramlarıdır. Başlarındaki öz ibarelerini atın; kendimizi sevmek, kendimize değer vermek ve kendimize saygı duymak olarak düşünelim. Bunları artıracak davranışlarımız neler olabilir? Kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız bu konu üzerinde düşünmenizi rica ediyorum. Kendimize verdiğimiz sözleri tutmak elbette bu alanların tamamını destekler.

Bugünden itibaren ağzınızdan çıkan sözlere lütfen daha çok dikkat edin ve onları not alın mümkünse. Daha sonra da aradan bir süre geçince bu konularda kendinizi değerlendirin. Bakalım söylemleriniz ve eylemleriniz ne ölçüde uyumlu olmuşlar.

Denge hayattaki en önemli şeylerden birisidir. Dengeye yaklaştıkça mutluluğumuz ve huzurumuz artar, dengeden uzaklaştıkça azalır. Dengeyi çok uzakta aramamıza gerek yok. Öncelikli olarak kendi iç dengemizi bulmalıyız. Düşüncelerimizi, söz ve eylemlerimizi olabildiğince uyumlamalıyız.

Kendinize verdiğiniz sözleri tutacağınız güzel bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı kapsamında ücretsiz ön görüşmelerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.