KENDİMİZE SAYGI DUYMANIN ÖNEMİ

KENDİMİZE SAYGI DUYMANIN ÖNEMİ

Hayatta önem verdiğimiz pek çok kavramın kendimize duyduğumuz saygı ile ilişkisi olduğunu düşünüyorum; mutluluk, huzur, sevgi, güven ve başarı gibi kavramlardan bahsediyorum. Saygı konusu elbette çok geniş kapsamlı bir konu; bu konuda ayrı bir kitap bile yazılabilir rahatlıkla, bugün elimden geldiği ölçüde bazı noktalara işaret etmek istiyorum sadece.

Öncelikle şunu saptayalım; kendimize ne kadar saygı duyuyoruz, bir ila on arasında bir not verecek olsak acaba kaç veririz? Daha sonra da şunu düşünelim; bizim saygı duyduğumuz insanların nasıl özellikleri var; sizin saygı duyduğunuz insanlar nasıl düşünüyor ve hareket ediyorlar, hayatı nasıl yaşıyorlar?

Buradaki saptamanın önemli olduğunu düşünüyorum, biraz zaman ayırıp üzerinde düşünmeye değecektir. Bazı örnekler verebilirim; örneğin düşünceleri, sözleri ve davranışları uyumlu insanlara saygı duyuyor olabiliriz; başarılı insanların saygıdeğer olduklarını düşünüyor olabilir, iş ve özel yaşamını dengeleyen kişiler bizde saygı uyandırıyor olabilir. Bu listeyi üşenmeden yapın lütfen.

Sonra da saptadığımız bu özellikleri ve/veya davranışları kendimizde ve kendi hayatımızda nasıl deneyimliyoruz bunu düşünelim. Eğer kendimize duyduğumuz saygıyı artırmak istiyor isek burası güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Bu işin diğer pek çok konuda olduğu gibi herkes için geçerli genel bir başarı formülü yok, daha önemli olan sizde saygı uyandıran özellik ve davranışların neler olduğunun tespit edilmesi ve bunları kendi hayatınızda ne ölçüde uygulayabildiğiniz.

Sözlerimiz önemli, verdiğimiz sözleri tutmak önemli, bunu yapmadığımız zaman kendimize duyduğumuz saygı azalabilir.

Koçluk çalışmaları sırasında üzerinde çok durduğum bir konu saygı; çünkü yazının başında da belirttiğim gibi başka pek çok şeyi etkiliyor. İletişim ve paylaşım anlamında, ilişkiler anlamında etkili olduğunu görüyorum. Size karşı saygısız davranan insanların önemli bir bölümünün aslında kendilerine de saygı duymadıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Kendimize duyduğumuz saygının artacağı güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar