KENDİMİZE DOĞRU SORULAR SORMAK

KENDİMİZE DOĞRU SORULAR SORMAK

Koçlukta en önemli konulardan bir tanesi de danışanı iyi dinlemek ve doğru zamanda doğru soruları sormaktır. Aslında bütün cevaplar hepimizin içinde mevcut, ortaya çıkarmak için doğru soruların yöneltilmesi gerekiyor ve soru varsa cevap da vardır diye düşünüyorum.

Piyasaya yeni çıkan kitabım Mutluluğun Şifresi – Bir Bodrum Hikayesi’ni okumanızı çok istiyorum, içindeki hikayede doğru soruların nasıl bir değişim yaratabileceğini göreceksiniz.

Şöyle bir örnek vereyim; kendinize yanlış soruları sormak bir çukur kazmaya benzer aslında ve bir çukur kazdığınızı fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken bunu durdurmaktır. Bunu yapmanın yöntemi de kendimize sorduğumuz soruları değiştirmektir.

Diyelim ki bir hata yaptınız ve kendinize kızıyorsunuz, yanlış sorulardan bir tanesi “nasıl bu kadar aptal olabilirim, bu hatayı nasıl yaptım?” sorusudur, bu soru sizin daha fazla üzülmenizden başka bir işe yaramayacaktır.

Daha doğru bir soru ise; “bu süreçte neler öğrendim, bundan sonra nelere dikkat etmeliyim veya içinde olduğum bu durumdan nasıl çıkabilirim?” olabilecektir.

Bununla bağlantılı olarak şunu da ilave etmek isterim; önemli olan başınıza neler geldiğinden ziyade sizin bu olaylara nasıl tepki verdiğinizdir, bir deneyimin içinden geçerken neler öğrendiğiniz ve kendinizi nasıl geliştirdiğinizdir.

Kendinize doğru soruları sorduğunuzda önünüzde açılacak olan kapıları daha kolay fark edebileceksiniz.

Hayatınızda farklı bir pencere açmak, yeni bir bakış açısına geçmek istiyorsanız kendinize sorduğunuz soruları değiştirmeye çalışın belli bir süreç dahilinde. Bu konu ile ilgili olarak Hayatını Değiştir isimli ikinci kitabımın bölüm sonlarındaki sorulardan da yararlanabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk desteği hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş