KENDİMİZE DAHA FAZLA DEĞER VERMEK


Bir okurum, öz değeri geliştirmek üzerine bir yazı yazmamı rica etti. Bu önemli bir konu, öz değer düşük olduğu zaman insan çok kolay bağımlılık geliştirebilir, bu bir insana karşı veya bir maddeye karşı olabilir. Öz değer dediğimizde ben bunu en basit şekliyle, kişinin kendisine verdiği değer ve önem olarak algılıyorum. Yapılacak çalışmalarla, zaman içinde artırılması ve geliştirilmesi mümkündür, bugün genel olarak düşüncemi ve bazı tavsiyelerimi paylaşacağım.

Bir başlangıç noktası arıyorsak, kendimize verdiğimiz sözleri tutarak ve kendimizle olumlu bir diyalog kurarak başlayabiliriz. Kendimize verdiğimiz sözleri tutmamız, öz değerimizi artırmak için önemlidir. Bir an için durup düşünelim; başka insanlara değer vermek için nasıl özellikler arıyoruz? En önemlilerinden birisi kuşkusuz, bize verdikleri sözleri tutmalarıdır. Söyledikleri şeylerle uyum içinde davranmalarıdır.

Hayatta başarıyı belirleyen faktörlerden bir tanesi, kendimizi sevmemiz, onaylamamız ve değer vermemizdir. Bugün kendinize daha iyi hale gelmek istediğiniz bir konu seçin ve o konudaki başarınıza bir not verin. Daha sonra bu konuda kendinize verdiğiniz sözleri ne ölçüde tutup tutmadığınızı değerlendirin.

Özdeğer ile ilgili başka konular özsevgi, özgüven ve özsaygı kavramlarıdır. Başlarındaki öz ibarelerini atın; kendimizi sevmek, kendimize güvenmek ve kendimize saygı duymak olarak düşünelim. Bunları artıracak davranışlarımız neler olabilir? Kendinize verdiğiniz değeri artırmak istiyorsanız bu konu üzerinde düşünmenizi rica ediyorum. Kendimize söylediğimiz olumlu şeyler bu alanların tamamını destekler.

Bugünden itibaren ağzınızdan çıkan sözlere lütfen daha çok dikkat edin ve onları not alın mümkünse. Daha sonra da aradan bir süre geçince bu konularda kendinizi değerlendirin. Bakalım kendinize kendiniz hakkında neler söylüyorsunuz?

Her insan, aslında en çok kendisi ile konuşur. Bunu sessizce yaparız, çoğu zaman düşüncelerimizle. Kendimizle güzel konuşmak pek çok güzel kapıyı aralar.

Kendinizle güzel konuşmalar yapacağınız ve kendinize verdiğiniz sözleri tutacağınız güzel bir başlangıç diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Ekim ayı programına kayıt yaptırmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.