KENDİMİ SEVMEK, ÖZGÜVEN VE HUZUR

KENDİMİ SEVMEK, ÖZGÜVEN VE HUZUR

Özgüven benim çok önem verdiğim bir konu, koçluk çalışmalarında bu konunun üzerinde duruyorum, günlük yazılarımda da olabildiğince yer vermeye çalışıyorum. Youtube videolarını beraber oluşturduğumuz dostum Umay ile birlikte Mart ayı başında Özgüven konulu seminerlerimize başlayacağız. Bu nedenle bu aralar bu konu hakkında daha fazla araştırma yapıyorum seminere hazırlık olması amacıyla.

Bence özgüveni, özsevgi ve özşefkatten bağımsız olarak ele almak zor, kendimizi sevdiğimizde ve kendimize şefkat gösterdiğimizde özgüvenimiz de artıyor. Geçenlerde özgüven ile ilgili harika bir söze rastladım, Charlie Chaplin’in bu sözünü sizinle de paylaşmak istiyorum.

“Kendimi sevmeye başladığımda, hangi koşullarda olursam olayım, doğru zamanda doğru yerde bulunduğumu ve her şeyin tam da olması gerektiği zamanda gerçekleştiğini anladım. İşte o zaman huzura erdim. Bugün buna özgüven diyorum.”

Benim başarıya ilişkin tanımlarımdan bir tanesi de şu şekilde; gerçek başarı başarısız olduğumuzda da kendimizi sevmeye devam edebilmektir.

Dolayısı ile kendimizi sevmek ve özgüven arasında yakın bir ilişki var.

Ayrıca güven dediğimizde bunu sadece özgüven olarak ele almamak daha doğru olur huzur açısından. Kendimizin dışındaki insanlara ve hayata daha fazla güvendiğimizde, olan ve olması gereken diye bir ayrım yapmadan olanı olduğu şekli ile kabul edip bizim hayrımıza olduğuna inandığımızda hayata güvenmiş oluyoruz ve bu da huzuru getiriyor.

Hepimizin içinde sevmek, güvenmek ve huzurlu olmak konusunda bir potansiyel olduğuna inanıyorum, bazılarımızın biraz daha fazla emek vermesi gerekiyor sadece.

Huzur ve bilgelik konusunda ayrı bir kitap yazmıştım biliyorsunuz, fırsatınız olursa Huzur ve Bilgelik Defteri isimli bu kitabımı okumanızı ve kitaptaki soruları cevaplamanızı isterim, bu şekilde de huzurunuzda artış gözlemleyebilirsiniz.

Kendinizi daha çok sevdiğiniz, kendinize güvendiğiniz, huzurlu günlerin başlangıcı olsun bu yazı.

Sevgi ile kalın.

Not: Yayınlanmış olan beş kitabıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz, altıncı kitabımın da Şubat ayının ilk yarısında yayınlanmasını planlıyoruz.

Paylaş

Önerilen Yazılar