KENDİ YOLUNUN DEĞERİNİ BİL

KENDİ YOLUNUN DEĞERİNİ BİL

Dün akşam paylaştığım Yarına Not bu şekilde idi. Bugünkü yazımda bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Kendi yolunun değerini bil demek çok özetle; sürekli kendini eleştirip eksik aramayı bırak biraz da yaptığın doğru ve güzel şeylere odaklan demektir.

Sabahları fırsatım olduğunda güne bir yürüyüş yaparak başlamayı seviyorum; düşüncelerimi toparlamamda bana yardımcı oluyor. Bu aralar hava çok soğuk olduğu için evin içinde yürüyorum, geçenlerde asansörde karşılaştığım komşuma bunu anlatınca bana yürüyüş bandı mı var dedi, yok bildiğin evin içinde yürüyorum dedim, bayağı bir güldü:)).

Neyse konuyu çok dağıtmayalım, havanın nispeten daha sıcak olduğu günlerde yürüyordum parkta, bir konu vardı kafama takılan, izlediğim yol hakkında başkalarının farklı düşündüğünü biliyordum, diğer yandan sonuç olarak kendi izlediğim yolun değerini bilmenin ve bir süre daha bu yolu takip etmenin en doğru seçenek olduğuna karar verdim.

Zaman zaman önemli konular hakkında değerlendirmeler yaparım, eğer izlediğim yolun değişmesi gerektiği ortaya çıkarsa bunu da yaparım elbette, bu anlamda esnek olabilmek önemlidir.

Bu esnekliği bir tarafa koyarsak; hayatta başarıya ulaşmak için izlediğimiz bazı yöntemler var, bu anlamda herkesin bir tarzı, bir yolu var. Meşhur sözdür, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır şeklindedir. Peki, kendi tarzımızın, yolumuzun değerini ne ölçüde biliyoruz?

Komşunun tavuğu bize kaz görünür misali kendi yaptıklarımızın yeterli olmadığını düşünmek, diğer insanları başarıya ulaştıran yolları doğrudan alıp uygulamaya çalışmak, hem kendimizi yetersiz hissetmemize yol açabilir hem de başarıya ulaşmamızı zorlaştırabilir.

Daha doğru olan yöntem bence; izlediğimiz yolu büyük ölçüde doğru kabul edip sabırsız davranıp davranmadığımız üzerinde biraz düşünmek, daha sonra da ufak tefek dokunuşlarla yolumuzu daha iyi hale getirmeye çalışmaktır.

Bir örnek verirsem konunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımdan birisi ile karar vermek konusunu ele almıştık. Arkadaşım bir karar vermeden önce uzun uzun düşündüğünü, ihtimalleri ayrıntılı olarak değerlendirdiğini, bu sürecin çok uzun zaman alabildiğini söyledi. Sonra da karar verdikten sonra uygulamayı çok hızlı ve kararlı bir şekilde yaptığını ilave etti.

Bu yöntemi değiştirip karar vermek sürecini çok kısaltmak istediğinden bahsetti. Oysaki bu yöntem/bu yol onu bugüne kadar pek çok farklı konuda başarıya taşımıştı. Kendi yolunun değerini daha fazla bilmesi ve ufak dokunuşlarla bunu biraz değiştirmek aslında yeterli olacaktır.

Yazdığım ve sizinle paylaştığım yazıları da bu şekilde değerlendirmenizi isterim, uygulaması dikkatli bir şekilde size uygun olacak şekilde yapılmalıdır.

Lütfen siz de kendi yolunuzun değerini bilin. Nasıl yapacağım diyorsanız belki şu yöntem işe yarayabilir, yaptığınız şeylerin %80’ini doğru kabul edin.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmeleri için kayıtlar başlamıştır, randevu için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar