KENDİ HAKKIMDA DÜŞÜNDÜKLERİM ÇOK ÖNEMLİDİR

KENDİ HAKKIMDA DÜŞÜNDÜKLERİM ÇOK ÖNEMLİDİR

Yanlış hatırlamıyor isem Seneca’nın bir cümlesi idi; diğerlerinin bizim hakkında ne düşündüğünden ziyade bizim kendimiz hakkında düşündüklerimiz çok daha önemlidir şeklinde idi hatırlayabildiğim kadarıyla, önemli bulduğum bu konudan bahsetmek istedim bugün kısaca.

İnsanın mutluluğu çok büyük ölçüde kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanıyor. Kendimiz ile olumlu ve yapıcı bir ilişki kurduğumuzda mutluluğa ve huzura bir adım daha yakın oluyoruz. Peki bunun yapı taşı nedir derseniz, şunu söyleyebilirim. Her gün zihnimizden binlerce düşünce geçiyor, bunun önemli bir kısmı da kendimiz ve hayatımız ile ilgili, düşüncelerimiz aracılığıyla adeta kendimizle konuşuyoruz, peki hiç düşündünüz mü bütün gün boyunca kendinize neler söylüyorsunuz?

Bu nedenle kendi hakkımda düşündüklerim çok önemli, kendim ve hayatım hakkında olumlu ve yapıcı düşüncelerim varsa işim kolaylaşıyor. Aksi durumda ise mutluluk ve huzur kaçar ben kovalarım ve muhtemelen hiç yakalayamam.

Diğer insanların neler düşündüğü ikinci derecede önemli olabilir ancak. Diğer yandan eğer kendim hakkında olumsuz fikirlere sahip isem ve dışarıdaki insanların benim hakkındaki düşünceleri tek rehberim ise onların insafına kaldım demektir.

Karar vermek ile ilgili olarak da benzer bir durum geçerli, eğer kendimi yakından tanıyor isem, ne istediğimi net olarak biliyorsam o zaman diğer insanların ne düşündüğü o kadar fazla etki yaratmayacaktır.

Diğer yandan eğer kendi içimde bir netliğe sahip değilsem başkalarının söyledikleri ile kafam kolayca karışabilir çoğu zaman.

Kendimizi sevmenin ve kendimize saygı duymanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, işte buna bir yerlerden başlamak istiyorsanız lütfen kendi hakkınızdaki düşüncelerinizi not alın. Bunların bir kısmı olumsuz düşünceler olacaktır. İşte bu cümleler ile ilgili olarak lütfen kendinize savunma hazırlayın, öyle olmayabileceğine dair elinizde nasıl kanıtlar var ise hazırlayın hepsini. Bunu bir kere yaptığınızda kendiniz hakkında daha olumlu düşünmeye başlayacaksınız. Her şeyin başladığı yer kendimiz hakkındaki düşüncelerimizdir, neyi yapıp neyi yapamayacağımıza dair inançlarımızdır, kendimiz hakkındaki önyargılarımızdır. Bunları değiştirdiğinizde hayatınız da değişir.

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar