KENDİ ELİNDEN TUT VE YÜRÜ

KENDİ ELİNDEN TUT VE YÜRÜ

Geçenlerde twitter da bir paylaşım gördüm, çok hoşuma gitti, küçük bir çocuk aynada kendisini gördüğünde elinden tutmaya çalışıyordu. Bugün bu konu hakkında kısa bir yazı paylaşmak istedim.

İnsanın hayatta kurduğu en önemli ilişki kendisi ile kurduğu ilişkidir. Kendisini seven, saygı duyan, kendisini takdir eden ve kendisine güvenen kişilerin hayat yolculuğunda işleri her zaman daha kolay olur. Bunu tek bir ifade ile tarif edecek olursam kendi elinden tutan insanlar daha kolay başarır diyebilirim.

Elbette bir toplum içinde yaşıyoruz, hepimizin destek alabileceği aileler, dostlar gibi unsurlar var; diğer yandan en önemli destekçimiz aslında kendimiz olabiliriz.

Eğer bir değişimin arifesindeyseniz veya hayatınızda zor bir durumun içinden geçtiğinizi düşünüyorsanız lütfen bunu düşünün ve öncelikli olarak kendi elinizden tutarak ayağa kalkın ve bu şekilde yolculuğunuza devam edin.

Bir başkasından yardım beklemeyin her zaman, geçenlerde bir yazıda bahsetmiştim, hepimiz sandığımızdan çok daha güçlüyüz aslında, sadece bunu görebilmek için bazı olaylarla karşılaşmamız gerekiyor.

Peki bir insan nasıl kendi elinden tutabilir? Öncelikle kişinin kendisini biraz daha yakından tanıması, güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmesi, kendisini olduğu haliyle kabul edip sevmesi ve geçmişiyle bir şekilde barışması önemlidir. Buna kendini tanımaya dair bir farkındalık süreci de diyebiliriz aslında.

Daha sonra kişi kendisi ile olan ilişkisine bir çeki düzen vermelidir, kendisiyle düşünceleri aracılığı ile konuşur insan. Kendimizle olumlu ve yapıcı bir diyalog kurabilirsek işimiz kolaylaşır. Sevdiğimiz, değer verdiğimiz insanlara nasıl davranıyor isek kendimize karşı da benzer şekilde davranmalıyız.

Kendimizi biraz şımartmaktan zarar gelmez, bütün koşturmanın içinde kendinizi ihmal etmeyin lütfen, kendiniz için de keyif aldığınız, anlamlı bulduğunuz şeyler yaptığınız, ruhunuzu beslediğiniz zaman dilimleri yaratmaya çalışın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş