KENDİ DEĞERİMİZİN FARKINDA OLMAK

KENDİ DEĞERİMİZİN FARKINDA OLMAK

Geçen akşam bir yarına not paylaşmıştım, kendi değerinin farkında ol şeklinde idi. Yapılan yorumlar ve yöneltilen sorular üzerine bu konuda bir kısa yazı paylaşmaya karar verdim.

Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü siz kendinize değer verip değerinizin farkında olmazsanız başkaları da size arzu ettiğiniz değeri vermeyebilir, bu ilişkiler alanında da böyledir, iş hayatında da.

Bu işin bir dengesi var, her konuda olduğu gibi burada da dengeyi bulmak ve korumak çok önemli. Kendi değerimizin farkında olmak ve bunu dışarı yansıtmak; dünyaları ben yarattım diye kibirli bir şekilde ortada dolaşmak değildir. Diğer yandan bu davranıştan kaçınmak için aşırı tevazu göstermek, bilgimizi, deneyimimizi, yeteneklerimizi yok saymak da değildir.

Kendi değerimizin farkında olmak demek her şeyden önce yaşamdaki önceliklerimizi bilmeyi gerektirir, benim için önemli ve öncelikli olan şeyler nelerdir, kırmızı çizgilerim hangileri, hangi konularda hayır demeliyim gibi şeylerden bahsediyorum.

Değer verdiğiniz ve sevdiğiniz insanlara ne şekilde davranıyorsunuz, bu davranışları kendinize karşı da gösteriyor musunuz? Örneğin diğer insanlar hata yaptığında bunu son derece normal karşılayıp kendiniz bir hata yaptığınızda kendinizi aşırı eleştiriyor musunuz, işte bu gibi konular üzerinde düşünmek ve oralardan başlamak lazım bu konuda çalışmaya.

İsteklerimizi elde etmenin önündeki engellerden birisi de olabilir kendi değerimizin farkında olmamak, çünkü bir insan ancak hak ettiğine inandığı şeyleri kolayca elde eder, hak etmek ve kendi değerimizin farkında olmak birbirine yakın kavramlardır.

Arkadaşlık ilişkilerinize, ikili ilişkilerinize şöyle bir bakın bakalım, hak ettiğiniz değeri, saygıyı görebiliyor musunuz, eğer cevabınız hayır ise kendinize olan yaklaşımınızı da bir gözden geçirmenizi önerebilirim.

Bir de fedakarlık konusu var bizim toplumumuzda yaygın olan, bir başkasının mutluluğu için kendi mutluluğumuzu ikinci plana atmak ve bunu çok uzun bir süre sürdürmek. Kimseye yardım etmeyin demiyorum, böyle bir düşüncem yok, diğer yandan kendinizi de aşırı ihmal etmeyin, bu bir denge konusu.

Almak ve vermek arasında bir denge var, çıkarcılıktan bahsetmiyorum, dengeli ilişkilerde almak ve vermek arasındaki denge iyi kurulmuştur, o zaman kendinizi kullanılıyormuş gibi hissetmezsiniz, işte bunu yapabilmek için de kendi değerimizin farkında olmak gerekir.

Bu konu geniş kapsamlı bir konu, bir başka yazıda yine devam ederiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atarak bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar