Geçen hafta bu şekilde bir Yarına Not paylaşmıştım; bugün de bu konu ile ilgili düşüncelerimi kısaca paylaşmak istedim. Hayatı nasıl yaşadığımız hayatta elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde çok belirleyici oluyor. Hayatı kazanmak için yaşamak çok farklı bir şey, kaybetmemek için yaşamak çok farklı.

Hayatı kazanmak için yaşamak demek iyi ihtimal senaryolarına da odaklanmak demek, kendimizi dar bir çerçevenin içine hapsetmemek demek, elimizden gelenin iyisini yapmak ve iyi sonuçlar konusunda umutlu olmak demek.

Kaybetmemek için yaşamak ise potansiyelimizin altında bir yaşam sürmek, konfor alanımızda hapsolup kalmak demek.

Sürekli savunmada olmak veya orta sahada top dolaştırıp durmak demek kaybetmemek için yaşamak, adeta beraberliğe razı olmak. Kazanmak için hücum etmek ve gol atmak gerekir. Bunun için de belli ölçülerde risk almayı öğrenmemiz gerekiyor.

Kendimizi düşüncelerimizle, bakış açılarımızla sınırlıyoruz. Daha fazla hayal kurup, daha farklı şeyler yapabiliriz hayatta. Hayallerimizin sınırlarını neler belirliyor? Fazla mı gerçekçi davranıyoruz, geçmişte olanlardan mı fazla etkileniyoruz?

Bugün sıfırdan yaşamaya başlayacak olsaydık kendimize nasıl hayaller ve nasıl bir yaşam oluştururduk, bunları ne ölçüde gerçekleştirebiliriz?

Daha cesur sorular yöneltmeli ve üzerinde düşünmeliyiz. Eğer hala hayatta isek her şeyi değil ama pek çok şeyi değiştirebiliriz.

Hayatı kazanmak için yaşamalı diye düşünüyorum, sonucu önceden belli olan bir oyun değil bu, her an oyunun sonucunu değiştirecek bir hamle yapabilirsiniz ve oyun devam ediyor.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.