Kariyer Planı


Kariyer planı isimli bu bültenimde anlatılanlar Hayatını Seç isimli kitabımdan alınmıştır.

Sonunda söylemek istediğimi baştan söyleyeyim. Ücret almanız söz konusu olmasa idi yine de aynı işi yapar mıydınız? Ücret konusunu çok fazla kafaya takmadan sevdiğiniz bir iş bulmanızı tavsiye ederim. Yeteneklerinizi ve zekanızı tutkuyla istediğiniz bir şeyi gerçekleştirmek için, değerinizin bilindiği bir ortamda kullanın.

En iyi kariyer seçimi özümüze uygun bir iş yapmaktır. Özümüz; özgürlük, gelişme ve eğlence arar. Bir iş bulup kazanacağınız para ile işten arta kalan zamanlarda yapacaklarınızla tatmin peşinde koşmak yerine yaparken tatmin olacağınız bir iş bulun. Bu kesinlikle önemli bir fark yaratır.

Üretken olmak insanı kesinlikle mutlu eder. Mutluluğa giden yoldaki önemli araçlardan biridir. Ancak unutmamak gerekir ki insan sadece sevdiği bir konuda mutlu çalışabilir. Yoksa çoğumuzun zaman zaman başına geldiği gibi çalışmak eziyete dönüşebilir. Eziyet olan çalışmanın kendisi değildir, çalışma biçimi veya üzerinde çalıştığımız konudur.

Sevmediğiniz bir alanda çalışırsanız en iyi ihtimalle vasat bir insan olursunuz, bugüne kadar sevmediği bir alanda çalışıp çok başarılı olmuş birisiyle karşılaşmadım. Kendinize bir şans tanıyın ve sevdiğiniz konuda çalışın, bu şekilde çok daha mutlu ve başarılı olabilirsiniz.

Unutmayın ki sevdiğiniz bir iş size sonsuz çalışma ve keşif imkanı sunar. Meslek seçimi konusunda kendinize sormanızı istediğim bir soru var. Sahip olduğunuz kişisel özellikler ve istekleriniz göz önüne alındığında nasıl bir iş kendinizi ve hayalleriniz gerçekleştirmenizi sağlar?

Kitap yazma aşamasında listelerimi yaptıktan sonra oturup düşünmeye başladım, “Benim sahip olduğum kişisel özelliklerle nasıl bir iş hayallerimi gerçekleştirmemi sağlayabilir?” diye. Siz de bunu yapmalısınız, yani kişisel özellikler listeniz ve ne istediğinize dair listenin kesişim kümesini bulacaksınız. İyi yaptığınızı düşündüğünüz ve yapmaktan keyif aldığınız şeyleri belirleyip iki tarafta da olanların peşinden gitmelisiniz.

Ben bu listeleri yaptıktan sonra isteklerimin neredeyse tamamını sadece yaşam koçluğu ve yazarlık yaparak gerçekleştirebileceğimi fark ettim. Her şeyden önce bu iş/meslek/hobi, isteğim olan insanlara ve topluma yardımcı olmak ile örtüşüyordu. Tek tek sorularına cevap verdiğim insanlar ile toplamda kaç kişiye temas edebilirdim ki, ama örneğin kitap yazarak yüzbinlerce kişiye ulaşabilir, tecrübelerimi aktarabilir ve onlara faydalı olabilirdim.

Bugün etrafımda gözlemlediğim kadarıyla insanların %90’ı mutsuz oldukları işlerde çalışıyor ve işin daha kötüsü bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar.

Zamanında almış olduğunuz kararlardan dolayı mutlu olmadığınız bir işi yapıyorsunuz, tamam bu anlaşılır bir şeyama şikayet etmek yerine bir şeyler yapabilirsiniz, örneğin ben de ne yapmaktan hoşlanacağımı düşündüm ve şu anda okumakta olduğunuz bu kitap üzerinde çalışmaya başladım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, mutsuz olduğunuz işi hemen bırakın ve gerçekten ne istediğinizi düşünmek için bütün zamanınızı kullanın anlamında bir şey söylemiyorum.. Belki ödemek zorunda olduğunuz faturalar ve geçindirmek zorunda olduğunuz bir aileniz var. Bunları yapmaya devam etmek zorunda olduğunuzu biliyorum, anlıyorum ve ben de yaşadım. Ben bu kitabı işten döndükten sonra akşamları iki saat boyunca çalışarak yaklaşık 1 yılda tamamladım. Siz de ne istediğinizi bulmak için her akşam belirli bir süre ayırsanız, birkaç ayın sonunda önemli bir mesafe kaydedebilirsiniz.

Ama hepsinden önce “olmak seçimi” gelmelidir. İş değişikliği konusunda size engel olan düşüncelerinizi/inançlarınızı gözden geçirip bunları sorgulamanız da sizin için önemlidir. Eğer çok iyi İngilizce bilmediğiniz veya master yapmamış olduğunuz için yeni ve daha iyi bir iş bulamayacağınıza inanıyorsanız, önce bu konudaki inancınızı değiştirmelisiniz.

Çok yakın bir tarihte, bir işyerinde ücretli olarak çalışmakta olan yaşıtım bir arkadaşım işinden istifa ederek çocukluğundan beri amatörce yaptığı fotoğrafçılığı ilerletmeye karar verdi. Bir fotoğrafçılık kursuna gitti, şu anda bir gazetenin haftasonu röportajları için fotoğraf çekimlerini yapıyor, nasıl mutlu sizlere anlatamam.

Örnekleri çoğaltmak mümkün, yeter ki siz ne yapmak istediğinize karar verin ve olma seçimini yapın, fırsatlar mutlaka kendini gösterecektir.

Bir şeyin olabileceği onlarca yol vardır. Tek bir rotaya saplanıp kalırsanız ve diğer alternatifleri kabul etmezseniz hayallerinizle vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Etrafınız ihtimallerle çevrili, siz ne istediğinize odaklanın, nasıl elde edeceğinize değil.

Siz istemezseniz, siz talep etmezseniz, kimse sizi düşünüp de size bir kariyer planı hediye etmez. Kariyer planı sizin yapmanız gereken bir plandır, sizin isteklerinizi ve seçimlerinizi yansıtır.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Comments

  1. […] Ücret almanız söz konusu olmasa idi yine de aynı işi yapar mıydınız? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.