KARARLARINIZI SEVİN

KARARLARINIZI SEVİN

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Bir insan beğenilme, sevilme, takdir edilme ihtiyacını kendisi nasıl karşılayabilir?

Birkaç yöntem önereceğim, aklınıza yatanları uygulamaya başlayın lütfen.

Öncelikle şu şekilde düşünelim: Beğendiğiniz, sevdiğiniz insanlara nasıl davranıyorsunuz? Diyelim ki bu insanlara iltifat ediyorsunuz, hediye alıyorsunuz, sürprizler yapıyorsunuz ve şımartıyorsunuz.

O halde öncelikle kendinize iltifat ederek, küçük hediyeler alarak, sürprizler yaparak ve kendinizi biraz şımartarak başlayın. Bu anlamda kendinizi biraz şaşırtın bakalım neler olacak? Her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz, bundan bir an bile şüphe duymayın lütfen.

En çok kendimizle konuşuruz, bunu daha çok düşüncelerimiz aracılığı ile yaparız. Kendinizle olan iç diyaloglarınızda yapıcı olmaya gayret edin, kendinizi gereksiz yere yermeyin.

Neyin eksik olduğuna değil, nelere sahip olduğunuza odaklanın. Güçlü yönlerinizi takdir edin ve ön plana çıkarın.

Bir başka yöntem ise verdiğiniz kararları, yaptığınız seçimleri beğenmek, sevmek ve takdir etmek olabilir. Her gün onlarca hatta yüzlerce karar alıyoruz ve seçim yapıyoruz. Dolayısı ile bu alan güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Bir diğer yöntem ise kendinize yatırım yapmaktır. Değer verdiğimiz şeylere yatırım yaparız. Örneğin çocuklarımıza değer veririz ve iyi bir eğitim almalarını isteriz. Siz de kendinize yatırım yapmayı ihmal etmeyin. İmkanlarınız ölçüsünde koçluk alın, yabancı dil öğrenin, bir müzik enstrümanı çalmayı deneyin, bir spor dalında ders alın, kendinize iyi gelen, size değer katacağını düşündüğünüz şeyler yapın.

Son olarak da diğer insanlarda gördüğünüz güzellikleri daha çok takdir edin.

Sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar