KARAR VERMEK

KARAR VERMEK

Hayatımız aldığımız kararlardır, geri kalanı beklemektir. Karar vermek şüphesiz çok önemli ve geniş kapsamlı bir konu. Bugün bu konudaki düşüncelerimi yazmak istedim.

Koçlukta kullandığımız bazı teknik ve yöntemler var. Bunların bir bölümünü bir yazı kapsamında anlatmak çok pratik değil. Bir tanesini hariç tutabilirim. Bir başkasına tavsiye verir gibi düşünmek. Karar vermek istediğiniz konu her ne ise yakın bir arkadaşınızın sizinle birebir aynı durumda olduğunu ve sizden tavsiye istediğini hayal edin, ona ne söylerdiniz? İşte bu tavsiyeyi alıp karar vermeye çalıştığınız konuda uygulayın.

Hayatınızla ilgili önemli konularda karar vermekte aceleci davranmayın, gerekirse profesyonel yardım alın, değerlerinize uygun kararlar vermeye çalışın.

Karar vermeden önce belli bir farkındalık eşiğinin aşılması da gerekebilir, bu nedenle önemli bir karar vermeden önce “bu konudaki kararımı neden şimdi vermek zorundayım” sorusunu sormayı da ihmal etmeyin.

Karar vermeden önce herkes belli düşünsel süreçlerden geçer, diğer yandan bir karar doğru veya yanlış yapan şey sadece öncesindeki değerlendirmeler olamaz.

Kararı aldıktan sonra yaptıklarımız da sonuç üzerinde etkili olur. Bu nedenle kararı aldıktan sonra belli bir süre bu kararın arkasında durun ve elinizden gelenin en iyisini yapın.

Karar alırken genel olarak seçeneklerinizi genişletecek şekilde ilerlemeye çalışın.

Karar almak konusuna bir değişik yaklaşım da Mark Zuckerberg’den ilave edelim. Her gün aynı kıyafetleri giyiyorum, çünkü çok değerli karar mekanizmamı önemli konulara ayırmak istiyorum demiş kendisi, saygıyla selamlıyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı da okuyabilirsiniz, koçluk hakkında bilgi almak için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar