KARAR ALMAYI BAŞKASINA BIRAKMAK İSTER MİSİNİZ?

KARAR ALMAYI BAŞKASINA BIRAKMAK İSTER MİSİNİZ?

Hayatımız boyunca binlerce karar alıyoruz, bu kararların önemli bir kısmı günlük rutin işlerin yürümesi ile ilgili, daha küçük ama önemli bir kısmı ise hayatımızı büyük ölçüde etkileme potansiyeline sahipler. Kararları kendimizin almasının en güzel yanı verdiği özgürlük duygusu, en zorlayıcı yanı ise aldığımız kararların sorumluluğunu taşımak. Maalesef pek çok kişi sorumluluk almak ile kendisini suçlamayı birbirine karıştırdığı için duygusal olarak içinden çıkılması zor durumlar da oluşabiliyor.

Genel olarak değerlendirdiğinizde sağlıklı kararlar alabildiğinizi düşünüyor musunuz, karar alırken mantığınızı ve duygularınızı dengeli bir şekilde kullanabiliyor musunuz? Ya da soruyu daha farklı sorayım, yaşamınızdaki önemli kararları sizin adınıza güveneceğiniz bir kişinin ya da örneğin yapay zekanın almasını ister misiniz?

Özellikle de çok kötü bir karar aldığınızı düşündüğünüzde genellikle ertesi gün bu karar kafanızı çok meşgul eder ve bundan sonra karar alırken şu kişiye danışacağım diye düşünebilirsiniz. Bunu zaman zaman yapmak gerçekten yararlı da olabilir.

Nasıl daha sağlıklı karar alabilirim konusu üzerinde düşünmenizi ve çalışmanızı önerebilirim. Bununla ilgili bazı önerilerim olabilir.

Diğer insanlar ne düşünür şeklinde hareket ederek önemli kararlar almamaya çalışın, herkesin farklı bir yapısı var, kimse sizi sizin kadar iyi tanıyamaz, önemli olan sizin düşüncelerinizdir.

Acele etmemeye çalışın, en çok rastladığım hata karar alırken gereksiz yere acele etmek oluyor. Karar almak insanı rahatlatıyor ve konuyu kafamızda kapatmamızı sağlıyor, bunu biliyorum ve anlıyorum, diğer yandan çoğu zaman biraz sakince düşünmek daha sağlıklı olan kararı almamızı sağlıyor.

Büyük resmi görmeye çalışmanızı öneririm ayrıca, bunun için dışarıdan destek de alabilirsiniz. Objektif olduğuna güvendiğiniz bir dostunuza durumun dışarıdan nasıl gözüktüğünü sorabilirsiniz.

Sık yaptığımız bir diğer hata ise yukarıdaki ile bağlantılı olarak kısa vadeli düşünmek, oysa ki özellikle önemli kararlarda biraz daha orta ve uzun vadeli düşünebilme becerimizi geliştirmeliyiz.

Gereğinden fazla odaklanmak da hata yapmamıza yol açabiliyor, bir iki gün başka bir konu ile ilgilenip esas karar almak istediğimiz konuya daha sonra geri dönmek işe yarayabiliyor.

Son olarak da ne karar alırsanız alın kendinizi suçlamadan sorumluluk almayı öğrenin, bu şekilde kendinize olan güveninizin de geliştiğini göreceksiniz.

Paylaş