KARAR ALMAK VE SONRASI

KARAR ALMAK VE SONRASI

Zaman zaman karar almakta zorlanırız hepimiz. Özellikle de geleceğimizi etkileyeceğini düşündüğümüz büyük ve önemli kararları değerlendirirken seçenekler birbirine yakın gibi duruyorsa işimiz biraz zorlaşabilir. Kişiye özel yarım günlük seminerlerimizde ağırlıklı olarak karar alma konusunda çalışmalar yaparız, burada belki bir seans yapmıyoruz ama yine de yararlı olabileceğini düşündüğüm görüşlerimi sizinle paylaşmak istedim açıkçası.

Doğru karar vermek derken olayı ikiye ayırmak gerekir, kararı vermeden önceki düşünsel süreçler ve karar verdikten sonra yaptıklarımız.

Kararı vermeden önce konuyu enine boyuna tartmakta elbette fayda var. Seçeneklerimizi yaşamda önemsediğimiz değerler açısından göden geçirmek önemli bir farkındalık yaratır.

Örneğin hayatta en çok önem verdiğim değerlerim özgürlük, başarı ve güven ise seçeneklerimin hangisinin bu açılardan beni daha çok tatmin edeceğine bakabilirim.

Bir diğer yöntem ise bir başkasına tavsiye verir gibi düşünmektir, tam da sizinle birebir aynı durumda olan bir dostunuz sizden karar vermek konusunda yardım istiyor, ona ne tavsiye edersiniz, işte bu tavsiyeyi kendiniz kararınız için uygulamaya çalışın.

Bir kararı doğru veya yanlış yapan şey kararı almadan önceki düşünsel sürece ilaveten kararı aldıktan sonra yaptıklarımızla da ilgilidir.

Örneğin kurumsal iş hayatından ayrılıp kendi işini kuran bir insan doğru bir strateji oluşturup elinden gelenin en iyisini sergilerse büyük ihtimalle başarılı olur, bu vermiş olduğu kararı doğru yapar. Diğer yandan mevcut işinden ayrıldıktan sonra elinden geleni yapmaz ise başarısız olabilir ve bu da kararını sorgulamasına yol açar.

Verdiğiniz kararın doğru çıkması için kararı verdikten sonra bir süre canla başla çalışmalısınız.

Daha doğru kararlar alacağımız ve aldığımız kararların doğru çıkması için emek vereceğimiz güzel günler diiyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Kişiye özel yarım günlük seminerlerden yararlanmak için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş