KARAR ALMA TEKNİKLERİ

KARAR ALMA TEKNİKLERİ

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz dönem ağırlıklı olarak yaşam amacını bulmak seminerleri düzenledik Kamil Kasacı ile birlikte. Bu seminerler çok yoğun bir ilgi gördüğü için devam ediyoruz, diğer yandan önümüzdeki dönem için farklı bir şeyler de yapalım diye düşündük ve hayatımızın içinde çok önemli bir yeri olan karar alma konusunda seminerler yapmaya karar verdik. Bir araya geldiğimizde bu konu hakkında düşüncelerimizi ortaya döküp bir plan çıkarıyoruz, bugünkü yazımı bu kapsamda değerlendirebilirsiniz.

Şirket eğitimlerinde liderlik kapsamında üzerinde durduğumuz konulardan birisidir karar almak. Her zaman söylerim kişi kendi hayatına liderlik etmeye başlamadan büyük ve önemli değişimler gerçekleşmez. Dolayısıyla hepimiz kendi hayatlarımıza liderlik etmek potansiyeline sahibiz ve doğru kararlar alarak bunu kullanabiliriz.

Hep aynı karar verme yöntemlerini kullanıyorsanız değişiklik iyi gelebilir. Mantıksal yöntemler ve duyguya dayanan yöntemler var.

Mantıksal yöntemlerin en çok bilineni veya kullanılanı artıları ve eksileri düşünüp yazmak ve bu liste çerçevesinde bir karar vermektir. İş hayatında daha çok kullanılır, ilişkiler anlamında ise yetersiz kalabilecektir.

Duyguya veya sezgiye dayanan yöntemlerin en çok bilineni ise özellikle iki konu arasında yüzde elli elli kararsız kaldığımız durumlarda uygulanabilecek olan yazı tura yöntemidir. İlk kitabım olan Hayatını Seç’te de bahsetmiş olduğum gibi madeni parayı havaya fırlatmadan önce seçeneklerin birisini yazı diğerini tura olarak belirliyorsunuz ve bozukluk havada iken daha sonuç belli olmadan iç sesiniz size aslında hangi seçeneği daha çok istediğinizi fısıldıyor.

Farkında olmadan kararlarımıza etki eden hususlar var bir de, bunlara yöntem demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Örneğin geçmiş deneyimlerimizin etkisinde kalarak karar alabiliyoruz, geçmişte hep öyle oldu, o nedenle bu kez riske girmiyorum ve şu şekilde karar veriyorum gibi. Oysaki her gün fırsatlar, ihtimaller ve insanlar belli ölçülerde değişir, siz de geçmişinizdeki insan değilsiniz.

Benzer bir konu da bizden bekleneni yapacak şekilde kararlar almaktır, özellikle diğer insanların neler düşündüğünden gereğinden fazla etkilenen bir yapınız var ise bu karar alma şeklini kullanıyor olabilirsiniz.

Ben genellikle koçlukta çok kullanılan ve önemli bir yeri olan değerleri esas alarak karar almaya çalışıyorum, özellikle de hayatımla ilgili önemli ve büyük kararlarda mutlaka değerlerime göre bir seçenek bulmaya çalışıyorum.

Sezgilere güvenmek de gerekiyor, bunun için insanın iç sesini daha çok duyabilmesi ve ilahi rehberlikten bu şekilde yararlanması mümkün olabiliyor.

Hayatımız aldığımız kararlardır, gerisi beklemektir şeklinde bir Yarına Not paylaşmıştım, gerçekten de kararların çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İçinize sinen doğru kararlar alacağınız güzel bir dönemin başlangıcı olsun.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş