KAPIYI İÇERİDEN AÇMAK


Hayatımızda bizi mutlu eden konular var, aynı zamanda yeterince mutlu olmadığımız hatta mutsuz olduğumuzu düşündüğümüz alanlar da var. Mutsuz olduğumuz konularda daha mutlu olabilmenin yöntemi ise değişimdir. Değişimin yöntemlerinden bir tanesi koçluk almaktır. Bu nedenle koçluk programımın ismi Mutlulukla Değişim Programı.
Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar, bu nedenle programda yaptığımız şeylerden bir tanesi de belli bir süreç içinde danışanın düşünce ve bakış açılarını değiştirmesini sağlamak. Kendimiz hakkında düşündüklerimiz bunun çok önemli bir parçası.
Kendimiz hakkındaki düşüncelerimizi farkında olmadan dış dünyaya yansıtırız, yaydığımız dalga bir eko yapıp bize geri döner ve kendimiz hakkında inandığımız şeyleri kuvvetlendirir. 40 kere söylersen olurmuş, buna kendisini gerçekleştiren kehanet de diyebiliriz.
Kendimiz hakkında düşündüğümüz güzel şeyler için olumlu bir etki, ya kendi hakkımdaki olumsuz düşüncelerim? Evet, maalesef onlar da kuvvetleniyorlar.
Bir insan kendisi hakkındaki olumsuz düşüncelerini tespit edip onları zaman içinde değiştirebilir, bu konu sanıldığından daha önemlidir.
Cesur olun, sorular sorun, bildiğinizi sandığınız şeyleri biraz sorgulayın. Güvendiğiniz insanlara gidip ben kendim hakkında şöyle olumsuz düşüncelere sahibim, dışarıdan sen nasıl görüyorsun diye sorun. Sonra bu çalışmayı rolleri değiştirerek yapın. Alacağınız yanıtlardan korkmayın, çoğu zaman kendimize karşı daha acımasız oluyoruz.
Kendiniz hakkında kabul ettiğiniz neler var, bugün bunları yazmanızı rica ediyorum. Sonra da içlerinden olumsuz olanları ayrıca listeleyin lütfen, bu konuda bir çalışma yapın. Kendi hakkımdaki algım yanlış olabilir mi?
Cesur bir adım atın ve kendiniz hakkında bildiğinizi sandığınız şeyleri masaya yatırın, araştırın, doğru bildiğiniz yanlışlara ulaşabilirsiniz.
Daha mutlu ve huzurlu olmak istiyorsak kendimizden başlamalı ve dış dünyaya kendimiz hakkında olumlu bir yayın yapmalıyız. Bazı kapılar sadece içeriden açılır, mutluluk gibi.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.