KALIPLARI KIRMAK ve ESNEKLİK

KALIPLARI KIRMAK ve ESNEKLİK

Bir insan nasıl değişir? Her şeyden önce değişmeyi gerçekten istemesi gerekir, bunun kendisi için yararlı olacağına inanması gerekir. Daha sonra da belli bir süreç dahilinde düşüncelerini, bakış açılarını, inandıklarını ve davranışlarını değiştirerek değişir insan. Rutin düşünme ve davranma şekillerinin dışına çıkmak, konfor alanının dışında bir adım atabilmek çok önemlidir. Duygusal beynin bir fonksiyonu olan ve her şeyin aynı kalmasından yana tavır koyan egomuz da değişimi bazen zorlaştıracaktır.

Kalıpları kırmak derken söylemek istediğim şey alışılagelmiş konfor alanının dışına çıkarak hayatımızda bazı değişiklikler yapmak. Her zaman olduğu gibi ufak ufak başlamakta yarar ver. Unutmayalım istediğimiz şeylerin çoğu konfor alanımızın dışında yer alıyor.

Peki bir insan kendisine ait olan kalıpları nasıl kırabilir. Kendimizi ve başkalarını şaşırtmak, beklenmeyen şekilde düşünmek ve davranmak işe yarayabiliyor.

Başlangıçta kendinizi biraz zorlayarak da olsa belli bazı olaylar karşısında farklı tepkiler vermeyi deneyin, sen değiştin diyenlere de, bir deneme yapıyorum dersiniz.

Zaman içinde yeni davranışlarınız yerleşecektir; 21 ila 55 gün arasında sürebilir, hemen pes etmeyin.

Bir yazı yayınlamıştım, alışkanlıklar ve rutinlerimiz isimli, onu da web sitemden ayrıca okumanızı öneririm.

Kendinize bir liste yapın ve her gün için bir hedef belirleyin, ne kadar küçük veya büyük olduklarının bir önemi yok, her gün bir şeyi farklı yapın ya da daha önce hiç yapmamış olduğunuz bir şeyi deneyin.

Geç kalkıyorsanız erken kalkın bir gün, hiç gitmediğiniz bir semti veya yeri ziyaret edin, daha önce okumamış olduğunuz tarzda bir kitap okuyun ya da değişik bir müzik dinleyin, sağ elinizi kullanıyorsanız sol elinizi kullanarak yazı yazın, beyninizi ve kendinizi biraz şaşırtın.

Bu egzersizi belli bir süre uyguladığınızda farkında olmadan değişime hazır hale geleceksiniz ve gerçekten sizin için önemli olan konuda da atmanız gereken adımı atabileceksiniz. Hayat daha esnek olabilenlere daha fazla fırsat sunmaktadır.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş