KALICI MUTLULUK İÇİN


Rus yazarlarından birisi söylemişti, Tolstoy olabilir; “sevdiği işi yaparak geçimini temin eden ve akşam eve gittiğinde çok sevdiği eşine sarılan kişi mutludur” diye. Katılıyorum elbette ve bu açıdan çok şanslıyım. Bugün kalıcı mutluluk üzerine düşüncelerimi paylaşacağım.

Mutluluğun en basit diyebileceğimiz şekli haz almak ile ilgili olandır. Daha çok beş duyu organımıza hitap eden ve nispeten kısa süreli mutluluklardır. Örneğin; güzel bir yemek yemek, büyüleyici bir manzara izlemek, sevdiğiniz türden bir müzik dinlemek, sevdiğiniz insana sarılmak, bir çiçeği koklamak gibi düşünebilirsiniz. Bunlara elbette kitap okumayı, seyahat etmeyi, araba kullanmayı (İstanbul’da değilseniz), alışveriş yapmayı ilave edebiliriz. Hepsinin ortak özelliği belli bir süre sona ermeleri ve kalıcı bir etki bırakmamaları.

Mutluluğun diğer bir şekli ise anda kalmak ile gelen mutluluktur. Bu konuda ayrı bir yazı kaleme aldım ve yarın yayınlayacağım. Yaptığımız şey her ne ise tamamen ona konsantre olduğumuzda zaman ve mekan göreceli olarak önemini yitirdiğinde yakaladığımız his. Ben çalışırken, yani koçluk yaparken veya yazı yazarken bu hissi deneyimliyorum ve şüphesiz çok mutlu oluyorum.

Mutluluğun üçüncü bir şekli ise diğer insanlara yardımcı olarak elde ettiğimiz mutluluklar.

Kalıcı bir mutluluğun daha çok ikinci ve üçüncü şekil mutluluklarla sağlanabileceğini düşünüyorum. Elbette insanın yaşama alanlarına genel bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekir. Sağlığımızın olabildiğince yerinde olması, en azından geçim sıkıntısı çekmeyecek kadar para kazanmamız ve etrafımızda sevdiğimiz ve bizi seven insanların varlığı çok önemli.

Bunları bir ölçüde sağladıktan sonra işimizi sevdiğimiz şekilde yapmak veya sevdiğimiz işi bulup yapmak çok önemli. Hayatın uyku dışında kalan en büyük kısmı çalışarak ve üreterek geçiyor. Bu nedenle kariyer seçimi çok kilit bir faktördür.

Kendimizi iyi hissettiğimizde, mutlu olduğumuzda diğer insanlara da daha fazla yardım edebiliyor ve bu yardımlarla mutluluk düzeyimizi artırabiliyoruz. Diğer insanlara yardımcı olabilmek, içinde yaşadığımız topluma bir katkıda bulunabilmek çok önemli. Ben bunu bir ölçüde günlük yazılarımla yapmaya gayret ediyorum. Yazılarımı ve kitaplarımı okuyan kişilerden aldığım güzel mesajlar beni gerçekten çok mutlu ediyor.

O halde yazımızı daha fazla kalıcı mutluluk adına soracağımız bir soru ile bitirelim: Nasıl katkıda bulunabilirsin? Bu sorunun cevabı yaşamınızda farklı pencereler açabilir. Nereden nereye geldik, bazen böyle oluyor işte, bugün de bana ayrılan kelime sayısının sonunda hissediyorum, bir hatam olduysa affola, yarın görüşmek üzere.

Sevgi ile kalın.

Not: Ne İstediğimize Odaklanma Zamanı isimli diğer yazımı Resmi Facebook Sayfamdan okuyabilirsiniz. Koçluk hakkında aklınıza takılan konuları sormak için her zaman [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş