KAFA KARIŞIKLIĞINI ÇÖZMEK


Kişiye özel seminerlerime katılan kişilerle 2,5 saatlik bir süre içinde belli bir konuya özel kafa karışıklığını gidermeye çalışıyoruz. Bu konuda ciddi bir deneyimim oluştu. Söze, “olur öyle, hepimizin zaman zaman kafası karışabilir” diye başlıyorum genelde ve seminerin bitiminde genellikle konuyu bir çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Burada bir seminer yapmadığımıza göre size ne şekilde yardımcı olabilirim diye düşündüğümde aklıma bazı ipuçları geldi. Belki kafa karışıklığını gidermede size yardımcı olabilirler.

Her şeyden önce içsel rehberliğimize yani iç sesimize daha fazla güvenmeyi öğrenmemiz gerekiyor. İç sesimiz aslında nettir ve tereddüt içermez. Diğer insanların ne düşündüğüne veya ne söylediğine gereğinden fazla önem vererek iç sesimizi duyulmaz hale getiren yine bizleriz.

İnsan kendisi ile ilgili karar alırken bazı durumlarda aşırı duygusal davranabiliyor bu da kafa karışıklığını artırıyor. Bunu aşmanın yöntemi çok yakın bir dostumuza tavsiye verir gibi düşünmektir. Bir dostunuz sizinle aynı veya çok benzer durumda olsaydı ve sizden karar vermesine yardımcı olmanızı isteseydi ona neler söylerdiniz? İşte bu tavsiyeyi alın ve hayatınızda uygulamaya çalışın.

Diğer bir konu ise iki seçenek arasında kaldığımızı düşünmektir. Bu tip durumların çoğunda ilk bakışta fark edemediğimiz, dışarıdan bir gözün yardımıyla daha kolay bulabileceğimiz üçüncü bir seçenek vardır ve belki diğer ikisinden daha iyidir. Bu nedenle tıkandığınızı hissettiğinizde dışarıdan birisinin yardımını almaktan çekinmeyin.

Son bir tavsiye de şu olabilir: Biraz rahatladığınızda çözüme daha kolay ulaşabilirsiniz, cep telefonunuzu kapatın, şehrin içinde bir doğa parçası, bir park bulun, mümkünse çıplak ayakla yürüyün, derin derin nefes alıp verin, bir süre sonra içsel rehberliğiniz devreye girer ve cevap gelir, en azından gerçekten ne istediğinizi anlarsınız, yapıp yapmamak elbette size kalmış.

Kafa karışıklığını gidereceğiniz güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.