KAÇIRDIĞIN BİR ŞEY YOK


Dün geceki Yarına Not’tan devam edelim: Kaçırdığın bir şey yok, seçimlerinle mutlu ol. Hayatı iki şekilde yaşayabilirsiniz; ya sürekli bir şeyler kaçırdığınızı düşünerek ya da hiçbir şey kaçırmadığınızı ve her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleştiğini düşünerek. Matematiksel olarak kanıtlanması mümkün olmayan seçenekler, diğer yandan, ikincisinin bizi daha mutlu ve huzurlu yapacağı neredeyse kesin gibi.

Yaşanmayanlar neden daha değerli olmak zorunda? Gerçekleşen ile beklenti arasındaki farkın azalması mutluluğu belirlerken yaşanmayanlar bir beklenti mi yoksa gerçek mi?

Tatmin duygusuna yaklaştıkça huzurumuz artıyor. Peki nedir bizi tatmin eden? Bir şeye ulaşmak mı, elimizdekilerin değerini daha fazla bilmek mi? Herkesin dönem dönem kendisine sorması ve cevaplaması gereken sorular sanırım.

Yaşadığımız hayatın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Yaşamadığımız hayatları bilme şansına sahip değiliz. Ben bir şey kaçırmadığımı düşünerek yaşamayı, seçimlerimle mutlu olmayı seçiyorum. Bundan sonrası? O her zaman değişebilir.

Mutluluk; sağlıklı olmaktır, insan ilişkileridir, paylaşımdır, sevgidir. Zevk aldığımız bir işi yapıp geçimimizi temin etmektir, sevdiğimiz insanlara sarılmaktır, akşamları annemizi aramak, geceleri uyurken çocukları izlemektir.

Önemli olan her şeyi tek bir hayata sıkıştırmaya çalışmak değil, gerçekçi beklentilerle yaşadığımız hayata şükretmek ve tadına varmaktır.

Yaşamanın kendisi başlı başına mutluluktur.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı da okumanızı öneririm. D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.