KAÇ TANE ÖRNEĞİN VAR?

KAÇ TANE ÖRNEĞİN VAR?

Kendimizle ilgili başarısızlık hikayeleri uydurmaya bayılıyoruz kimi zaman. Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk; kendisine yüklenip duruyordu, bugüne kadar yaşadığım tüm ciddi ilişkilerim başarısızlıkla sonuçlandı, ben ne zaman evlenip aile kuracağım diye hayıflanıyordu, dedim ki Ahmet bildiğim kadarıyla sen iş odaklı bir yaşam sürdün ve bugüne kadar sadece iki ilişkin oldu. Bir anda sustu, düşünmeye başladı ve sonra beni doğruladı, evet ama ikisinde de fena şekilde çuvalladım dedi. Sadece iki örnekten hareket ederek kendini başarısız bulmanı kabul etmiyorum, yeniden denemelisin diyerek devam ettim.

Bir hafta önce de Ayşe isimli bir arkadaşımla konuşuyorduk; Ayşe girişimci yönü olan bir insan, diğer yandan maaşlı işinin konforu çoğu zaman cazip gelir ama kendisinden şikayet etmekten de geri durmaz. Bir türlü cesaret edemiyorum, yaptığım zaman da hep fiyasko ile sonuçlanıyor denemelerim, o kadar çok başarısızlık yaşadım ki artık kendimi toparlayıp yeniden bir şeyler yapmayı düşünemiyorum bile dedi. Önüne yanımda olan boş bir kağıdı uzatıp bugüne kadar başarısız olan iş girişimlerini yazmasını istedim. 10 dakika düşündü ve sadece iki tane yazabildi.

Bir konuda kendinizi başarısız ya da yeteneksiz veya şanssız ilan etmeden önce lütfen bir oturup düşünün kaç tane örnekten hareket ediyorsunuz?

Başarılı olmak istiyorsanız denemeye devam etmeniz gerekiyor. Sadece iki veya üç örnekten hareket ederek kendinizi durdurmayın lütfen.

Ayrıca başladığınızda özellikle iş anlamındaki denemelerde kendinize biraz daha fazla süre vermeniz gerekebilir. Çok yakın bir arkadaşım var, aslında çok akıllı ve yetenekli, diğer yandan iş hayatında bir türlü istediği başarıyı yakalayamamıştı yakın zamana kadar. Bunun tek nedeni ise bir şeyi denemeye başladığında kendisine bununla ilgili olarak en fazla üç beş ay süre vermesiydi, halbuki çoğu zaman bir işi oturtmak bundan çok daha fazla zaman alacaktır.

Konu ne olursa olsun kendinize çok yüklenmeden önce kaç tane örnekten hareket ettiğinizi sorgulayın ve bir şeyi denediğinizde kendinize biraz daha fazla zaman verin. Başaran insanlar çoğu zaman bunlar sayesinde başarıyorlar.

Bir de ayrı bir yazı konusu olabilecek bir başlık açayım yazının sonunda; herkes için geçerli tek bir formül yok, kendi yolunuzu kendiniz yaratacaksınız biraz da.

Sevgi ile kalın.

Not: Videolarıma Youtube kanalım üzerinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar