KABUL ETMEK


Bir durumu değiştirmenin ilk aşaması mevcut durumu net bir şekilde ortaya koymak ve içten bir şekilde kabul etmektir. Çılgıncasına hareketler yaparak durumun dışına çıkmaya çalışmak çoğu zaman işe yaramayacaktır. Bizi devam etme pozisyonuna getirecek olan şey ilk aşamada durumun içten bir şekilde kabul edilmesidir.

Değiştirmek istediğiniz herhangi bir şey var. Ama bu değişikliği herhangi bir nedenden dolayı şu anda yapamıyorsunuz. Söyleyeceğiniz veya yapacağınız hiçbir şeyin durumu kısa vadede değiştirmeyeceğini düşünüyorsunuz. O halde ilk aşamada durumu kabul edip sonra değiştireceğiz. Sürekli şikayet emek hiçbir işimize yaramaz çünkü.

Koçlukta ne istediğimizi keşfettikten sonra buna nasıl ulaşacağımıza dair strateji ve planlar oluştururuz. Bir sonraki aşamada ise eylem adımlarını belirler ve bir takvim saptarız. Bulundukları durumu içten bir şekilde kabul edip yola çıkanlar genellikle daha kolay ve hızlı yol alırlar.

Mevcut durumu kabul etmek, teslim olmak değildir. Tam aksine yolculuğun ve değişimin ilk adımıdır.

Kabul etmekte zorlanmamızın nedeni aslında değiştiremeyeceğimizi düşünmemizdir. Her gün her seansta bunun tam aksi örneklerle karşılaşıyorum. Bir şeyleri değiştirmek için sandığımızdan çok daha güçlüyüz aslında.

Kabul etmek aynı zamanda geçmişinizle ve kendinizle barışmanızdır. Ne olduysa oldu, geçmişi değiştiremeyiz. Ama kendimize gerçekçi bir geri bildirim yapıp yola devam edebiliriz.

Ne istiyordum, mevcut durum nedir, bundan sonra neleri farklı yaparsa istediğime daha kolay ulaşabilirim?

Niye olmadı, kimler suçlu gibi sorular çok fazla işimize yaramayacaktır. Kendinizi suçlamaktan vazgeçmek kendinizi kabul etmenizin önemli bir adımıdır.

Bazen de bağışlamadığımız için durumu kabul etmeyiz. Bir insan niye bağışlamaz? Bağışlamadığım sürece cezalandırıyorum düşüncesi vardır bilinçaltında. Bir diğer düşünce ise bağışlamıyorum çünkü ilerde bana zarar vermesini istemiyorum olabilir. Başka önlemler düşünmek yerine bağışlamamayı bu şekilde kullanmak anlamlı değildir.

Bağışlamayarak yaptığınız şey aslında kendi özgürlüğünüzü engellemektir. Bağışlamayan insan daha çok geçmişte yaşar, özgürlük ise daha çok bugünümüzde ve geleceğimizdedir.

Kabul etmenin diğer bir önemli aşaması ise etki alanınıza odaklanmaktır. Değiştiremeyeceğimizi düşündüğümüz için kabul etmekte zorlandığımızı ifade etmiştim.

Bir şeyleri değiştirmek için ilgi alanında zaman geçirmekten çok etki alanımızda zaman geçirmeliyiz. Ben ne yapabilirim sorusu bu nedenle önemlidir.

Sonuç olarak, öncelikle mevcut durumu kabul edin, eğer yapabiliyorsanız mevcut durumun içindeki olumlu yönleri bulup kendinize gülümseyin. Ancak o zaman fırsatlar kendini gösterecektir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.