İYİMSERLİĞİN DERECESİ ÖNEMLİDİR

İYİMSERLİĞİN DERECESİ ÖNEMLİDİR

Dengesi iyi ayarlanmış bir iyimserlik herkes için sağlık başta olmak üzere pek çok konuda yararlıdır. Bugünkü yazımda kısaca kendi iyimserlik anlayışımdan bahsetmek istedim. Beni büyütmüş olan rahmetli anneannem hayatımda gördüğüm en iyimser insandı, bu nedenle kendimin de iyimser olmasına pek şaşırmıyorum aslında. Büyüdükçe iyimserlikte bir denge bulma arayışı içinde oldum ve sonuç olarak bugün geldiğim noktada kendimi temkinli iyimser olarak adlandırıyorum. Risklerin farkındayım, tedbirlerimi alıyorum, diğer yandan isteklerime ve hayallerime ve onların gerçekleşeceğine umutla inanmaya devam ediyorum. İşte benim iyimserlik reçetem bu.

Bir başka önemli konu da çevrenizdeki insanların iyimserlik konusuna bakış açılarıdır, kimse benim gibi düşünmek zorunda değil, bu nedenle çevremde gördüğüm daha kötümser bakış açısına sahip kişilere onlar özellikle istemediği müddetçe müdahale etmem. Herkesin farklı bir hikayesi ve hayatı var. Özellikle de tatsız bir durumun içinden geçmekte olan insanlara biraz iyimser ol demek her zaman işe yaramayabilir, hatta karşınızdaki insanın kırılmasına da yol açabilir.

Benim gibi yaşı 50 ye yaklaşmış olan bir insan hayat deneyimine bakarak hayatta pek çok şeyin geçici olduğunu fark edebiliyor, hayatın inişleri ve çıkışları var, inişler sırasında belli ölçüde bir iyimserliği korumak işleri kolaylaştırıyor. Küçük şeyleri büyütmemek de prensiplerim arasında yer alıyor, bunları kolay unutan bir hafıza sistemine sahibim.

Olumlu düşünmek için kendimi zorlamamayı da öğrendim yıllar içinde, bazen olumsuz olanı kabul edip o duyguları yaşamaya izin vermek daha çabuk toparlanmanızı sağlar.

Endişelenmek de son derece doğal, mutlu olacak çok fazla şeye sahibiz, hayatın bir dengesi var, endişelendiğim konularda elimden gelen bir şey varsa beni rahatlatacak planlar ve eylemler yapıp sonrasında mutlu eden konulara yöneliyorum. Bu da benim endişeyi yönetme yöntemim diyebiliriz.

Zamanla değişiyor her şey, her zaman olmasa da çoğu zaman daha iyiye doğru gidiyor pek çok şey, sürekli olarak hedefime ne kadar mesafe kaldığına bakmaktansa bazen de ne kadar yol almış olduğumu düşünmek iyi geliyor bana. Her duyguyu hissetmek son derece normal, sürekli olarak pozitif olmak için zorlamıyorum kendimi, kendi haline bırakında daha çabuk düzeliyor bazı durumlar. Kendinize zaman verdiğinizde çözülüyor pek çok şey.

İşte benim reçetem bu, siz de kendi reçetenizi üretebilirsiniz, bence en güzel yöntem bu olacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar