Geçenlerde çok sevdiğim bir dostumla sohbet ediyorduk; kendi üzerinde analizler yapmayı seviyor, kendin ve hayatın hakkında bu kadar çok düşünmek seni zaman zaman mutsuz ediyor desem de bunu yapmaya devam ediyor. Son görüşmemizde ihtiyaç duyduğu şeyin biraz daha pozitif olmak ve kendisine daha fazla güvenmek olduğunu söyleyince ona bazı şeyler anlattım kısaca sizlerle de paylaşmak istedim.

Birbirinden ayrı gibi görünen bu iki konunun belli ölçülerde bağlantılı olduğunu ve bu bağlantıdan hareket ederek bir alanda elde edeceğimiz başarının diğer alanı da olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Şöyle ki eğer kendim ve hayatım hakkında daha pozitif düşünmeye başlayabilirsem zaman içinde kendime olan güvenim de artacaktır.

Elbette bunun tam tersi de geçerli, önem verdiğim bir konuda elde edeceğim minik bir zafer hem kendime olan güvenimi artıracaktır hem de kendimi daha iyi hissetmeye ve genel olarak daha iyimser düşünmeye başlayabilirim.

Bunlara çift taraflı döngüler adını veriyorum; hangi taraftan başlarsanız başlayın iki alanı da etkileyen olumlu sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Kendine güveni artırmak konusunda önemli olan iki husus var; bir tanesi kendimizi diğer kişiler ve onların hayatlarıyla kıyaslamayı bırakmak; diğeri ise önem verdiğimiz bir konuda küçük bir zafer elde etmek. Dolayısı ile kendine güveninizi artırmak istiyorsanız buradan hareket edebilirsiniz.

Eğer pozitif düşünmek ile başlamak istiyorsanız da yine kıyaslama yapmayı bırakarak güzel bir başlangıç yakalayın; diğer insanları hep olduklarından daha mutlu sanma eğilimindeyiz, bu nedenle kendi yaşadıklarımızı ve mutsuzluklarımızı abartıp negatif düşünce sarmalına girebiliyoruz.

Pozitif düşünmek nedir diye soranlara çok kısaca istediğiniz şeyleri düşünün istemediğiniz şeyleri düşünmeyin diye cevap veriyorum. Olmasını istediğiniz şeyleri daha sıklıkla hayal etmelisiniz belki de. Biz ise çoğu zaman bunun tam aksini yapıp olmasından çekindiğimiz veya korktuğumuz şeyleri düşünüp duruyoruz sürekli olarak, hal böyle olunca da pozitifte kalmak zorlaşıyor.

İki yöntemden bir tanesi sizi istediğiniz sonuçlara yaklaştıracaktır. Seçim sizin.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.