İYİ OLDUĞUNUZ KONULARA ODAKLANIN

En güzel havuz

Kendimizi bazı konularda iyi bazı konularda zayıf olarak değerlendirebiliriz. Bu değerlendirmenin kendisinde bir sakınca yok. Diğer yandan güçlü olduğumuz yönleri tamamen bir tarafa bırakıp kendimizi sadece zayıf olduğumuz yönleri geliştirmeye odakladığımızda işler bir süre sonra istendiği gibi gitmeyebilir.

Bu bir jenerasyonun yetiştirilme tarzından kaynaklanıyor biraz da, iyi olan özelliklerimizin çok fazla övüldüğü bir dönemde büyütülmedik, daha çok eksiklerimiz söylenirdi bize, hem ailede hem de okulda bu şekilde idi, o dönem bunun iyi bir yöntem olduğu düşünülüyordu.

Öyle olmadığı zaman içinde anlaşıldı, çünkü ciddi özgüven problemlerine yol açabiliyor bu yaklaşım. Bazen de kişinin kendisini sevmesi ve değer vermesi önünde bir engel yaratabiliyor.

İyi olduğumuz konuları daha da iyi hale getirebiliriz ve bu çoğu zaman zayıf olan bir yönümüzü geliştirmekten daha kolaydır veya daha az zaman alacaktır.

İşbirliği yaparak, kendimizi nispeten zayıf olarak değerlendirdiğimiz konularda o konularda iyi olduğunu düşündüğümüz kişilerle bir takım oluşturarak yol alabiliriz.

Önemli olan zayıf olan yönlerimizi geliştireceğiz diye zaten iyi olduğumuz pek çok şeyi gözden kaçırmamak.

Bir şeyleri değiştirmek elbette bazen gerekli bazen önemlidir. Diğer yandan; hep şunu söylerim, %80 oranında kendinizi olduğunuz haliyle kabul edip sevmelisiniz, %20 yi değiştirebiliriz. Bunun dışındaki oranları çok gerçekçi bulmuyorum.

Strateji olarak da yaklaştığımızda buna benzer örnekler görürüz. Spor dallarında öyledir. Bir futbol takımı çok iyi hücum oyuncularına sahipse hücum etmeye çalışır, bir tenisçi iyi olduğu vuruşları mükemmel hale getirmeye çalışır.

Ayrıca bunu genel bir felsefe olarak da uygulayabiliriz. Hayatımızda yolunda giden ve yolunda gitmeyen şeyler vardır. Bütün dikkatimizi ve odağımızı yolunda gitmeyen şeylere verirsek işleri zorlaştırırız.

Biraz da neyin iyi olduğuna, iyi gittiğine bakmak iyi gelir insana.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, yazılarımı web sitemden, videoları ise Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz.

Paylaş