İYİ HİSSETMEK

İYİ HİSSETMEK

Dr. David Burns’un ünlü kitabının ismi İyi Hissetmektir; çok sayıda baskı yapmış olan bu kitabı fırsatınız olursa okumanızı isterim. Ayrıca Dr. Selda Koydemir’in Mutluluk 2.0 isimli kitabı da iyi hissetmekle ilgili önemli bilgiler barındırıyor. Mutluluk üzerine düşünen ve yazılar ile kitaplar yazan, koçluk çalışmaları yapan bir kişi olarak ben de bahar döneminde bir eğitim kapsamında iyi hissetmek üzerine dersler vermeyi planlıyorum.

Benim görüşüme göre iyi hissetmek; mutluluk, içsel huzur ve bilgelik ile başarıyı içerir. Beşinci kitabım tamamen içsel huzur ve bilgelik konusunu işliyor ve çok yakında piyasada olacak. Başarı da önemli ama iyi hissetmek için, elbette herkesin farklı bir başarı tanımı var ve buna ayrı bir yazıda değinmek daha doğru olacaktır.

Nasıl hissettiğimiz büyük ölçüde duygularımız tarafından belirleniyor ve bu nedenle duygularımız iyi hissetmek ile yakında ilişkilidir. Diğer yandan; duygularımız da büyük ölçüde düşüncelerimiz tarafından tetiklenir veya belirlenir. Bu bağlamda iyi hissetmeyi öğrenmek ancak düşüncelerimizin farkına varmak ve yönetmek ile mümkün olabilir.

Pozitif düşünme becerisi, olumsuza olumlu olandan daha fazla anlam yüklememek ve dikkatimizi olumlu olana odaklamak öğrenilebilir becerilerdir, bu yetkinliklerini geliştiren kişilerin iyi hissetme konusunda bir avantaj elde edeceklerini söylemek mümkündür.

Ayrıca iyi hissetmek konusunu işleyecek isek bize iyi hissettiren güçlerimizin keşfedilmesi ve yaşamın günlük akışı içinde bu becerilerin sergilenmesi de önemli bir konu başlığıdır. Örneğin ben yazdığım zaman kendimi iyi hissediyorum, keza koçluk yaparken de öyle. Bu yeteneklerimi gün içinde kullandığım zaman kendimi harika hissediyorum gerçekten.

Zor durumlarda iyi hissetmek ise gerek gündelik hayatımızda gerekse iş hayatımızda işimizi kolaylaştıran önemli ve öğrenilebilir bir yetenektir. Zorlukları fırsata dönüştürdüğümüzde önümüzde yeni fırsat kapıları açılacaktır. Öğrenmek ve kendimizi geliştirmek de iyi hissetmenin de anahtarları arasında yer alırlar.

Kişinin kendi hayatının sorumluluğunu alması ve kısaca öz liderlik olarak tanımlayabileceğimiz beceriler gitgide önem kazanmaktadır. İş hayatında tek bir lider ve onun kararlarına uyan çalışan modelleri yerine herkesin belli ölçülerde kendisine liderlik etmesi iş yerindeki mutluluğu ve verimi de önemli ölçüde artırmaktadır.

Bu konu kapsamında bilinçli farkındalık ve akış ile gelen iyi hissetme halinden de kısaca bahsetmek gerekir. Bilinçli farkındalığımızı artırdığımız ve anda kalabildiğimiz ölçüde kendimizi iyi hissetmemiz de kolaylaşmaktadır.

Üzerine kitap yazılabilecek genişlikte bir konuyu kısa bir yazı kapsamında ana başlıkları ile ele almaya çalıştım, eğitimin detayları belli olunca sizlerle ayrıca paylaşırım.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar