İYİ HİSSETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

İYİ HİSSETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bu soruya onlarca farklı cevap verebiliriz ve hiçbiri de yanlış olmaz sanırım. Benim görüşüme göre iyi hissetmenin önemi şurada yatıyor. İyi hissettiğimiz zaman farklı tepkiler veriyor ve farklı davranışlarda bulunuyoruz. Bütün diğer şartlar aynı iken bir insanın nasıl hissettiği o insanın davranışları ve tepkileri üzerinde inanılmaz bir fark yaratıyor.

Basit bir örnek üzerinden gidelim, kendinizi harika hissettiğiniz bir gün karşılaştığınız insanlara gülümseyerek merhaba dediğiniz gibi karşılaştığınız olaylarda da genellikle sakin ve akılcı tepkiler vererek çözüm odaklı olabiliyorsunuz, güzel enerjiniz etrafınızdaki insanları da etkiliyor kuşkusuz.

Diğer yandan  bunun tam tersini düşünelim, herhangi bir nedenden dolayı kendinizi çok da iyi hissetmediğiniz bir günde bütün insanlar ve bütün dünya size karşı bir tavır almış gibi geliyor, öfkeli ya da içe kapanık bir tutum içinde olabiliyorsunuz.

O halde bir insanın nasıl hissettiği gerçekten çok önemli, kötü hissetmek için elbette kendimize izin vermeliyiz, sonuçta her gün harika hissetmek zorunda değiliz. Benim burada bahsettiğim daha çok hangisini hissettiğimiz ile ilgili. Eğer haftanın dört beş günü kendimi genel olarak iyi hissediyorsam sorun yok.

Kendinizi nasıl hissettiğiniz sizin enerji seviyenizi ve motivasyonunuzu da belirler. Bu yüzden özellikle sabah ilk uyandığınızda evden çıkmadan veya işe başlamadan önce kendinizi iyi hissedeceğiniz bir şeyler yapmaya çalışın, mümkünse bunu gün ortasında ve gece yatmadan önce de tekrarlayın, emin olun farkı hissedeceksiniz.

Çok uzun sürmesi gerekmiyor, her gün her biri 15-20 dakika sürecek olan 2 veya 3 iyi hissetme molasından bahsediyoruz.

Saat çaldığında hemen yataktan fırlamadan kısa bir keyif yapmak, çayınızı içerken anda kalıp kokusunu ve sıcaklığını hissetmek, kısa bir meditasyon veya egzersiz yapmak, işe giderken hava güzel ise yolun bir kısmını yürümek, günü nasıl geçirmek istediğinizi düşünmek için zaman ayırmak, öğle tatilinde biraz dışarı çıkıp temiz hava almak, eve gelince güzel bir kitaptan bir bölüm okumak gibi şeyler. Size neler iyi geliyorsa onları yapacak zaman ayırın, siz önemlisiniz, nasıl hissettiğiniz de önemli

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar