İYİ BİR TATİL VEYA DİNLENME DÖNEMİ NASIL OLMALI?

İYİ BİR TATİL VEYA DİNLENME DÖNEMİ NASIL OLMALI?

Tatil yapmanın bir lüksten çok ihtiyaç olduğuna inanıyorum; ayrıca tatil yapamıyorsak bile en azından dinlenme dönemlerimiz olmalı diye düşünüyorum. Bugünkü yazımda bunların nasıl planlanması ve olması gerektiğine dair düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Benim bir tane ana kuralım var tatilleri veya dinlenme dönemlerini planlarken; eğer normalde zihinsel olarak yoruluyor isem, işim veya hayatımdaki diğer unsurlar ağırlıklı olarak zihinsel aktiviteler içeriyorsa tatillerimi veya dinlenme dönemlerimi zihinsel aktiviteyi azaltıp fiziksel aktiviteyi çoğaltarak geçirmeye çalışıyorum.

Kurumsal iş hayatında beyaz yakalı olarak çalışıyorsanız en azından işle ilgili aktivitelerinizin tamamına yakını zihinsel aktivitedir. Bu nedenle tatile çıktığınızda fiziksel aktivitelerin ön planda olması aktif dinlenme anlayışı ile daha çok dinlenmenizi sağlayabilir.

Bir fabrikada mavi yakalı olarak çalışıyorsanız ve/veya işinizde daha çok bedensel aktivite ön plandaysa o zaman da tatile çıktığınızda zihinsel aktivitelere ağırlık vermek size iyi gelecektir.

Bir insanın her yıl hafta sonu hariç bayramlar dahil ortalama olarak bir aylık bir dinlenme ve/veya tatil süresine ihtiyaç duyabileceğini tahmin ediyorum. Yorgunluk dikkate alınması gereken bir duygudur, kendinizi yorgun hissettiğinizde yaptığınız şeylere kısa bir mola vermenin zamanı gelmiştir. Tükenmeden önce dinlenmeyi unutmamalıyız, bu aynı zamanda gerektiği zaman devam edebilmemiz için gereklidir.

Özellikle büyük şehirlerdeki hayat büyük bir koşturma içinde geçiyor. Bu nedenle dinlenme dönemlerinde imkanlarımız ölçüsünde doğayla baş başa kalabilecek fırsatlar yaratmak çok önemli. Çıplak ayakla toprağa basmak, temiz bir denizde yüzmek, yeşil bir alanda yürüyüş yapmak, bol oksijen almak, güzel çiçekler koklamak gibi.

Ayrıca kendinizle çok uğraşan bir yapınız varsa dinlenme dönemlerinde buna da ara vermeye çalışın, bir süre için kendinizi ve yaşadıklarınızı anlamlandırmaya çalışmayın, sadece iyi bir izleyici olun, değişiklik yapın rutinlerinizde.

Rutinler belli ölçülerde yararlıdır ama uzun süre devam ettiklerinde insanda bir yorgunluk yaratabilirler, bu nedenle en azından tatillerde rutinlerden uzaklaşıp farklı şeyler denemek iyi gelir insana. Son olarak da teknolojiden olabildiği ölçüde uzaklaşmanızı öneririm tatillerde.

Sevgi ile kalın.

Paylaş