İYİ BİR PLANA SAHİP OLMAK


Gelecekle ilgili bizi heyecanlandıran hayallerimizin olması harika bir şeydir. Sabahları yataktan neşe içinde kalkmamıza yardımcı olur. Diğer yandan, bir hayali sağlam ve uygulanabilir bir plana dönüştürmek ve sonrasında eylem adımlarını gerçekleştirmek en az hayal kadar önemlidir.

Hayallerimize destek sağlamak ve gerçekleşmelerini kolaylaştırmak için öncelikle sağlam bir plana ihtiyacımız var. Daha sonra eylem aşamalarını belirleyebiliriz.

Planlamanın ilk aşaması bizi heyecanlandıran bir hayal bulmaktır. Bunun için ilham almalısınız. Size ilham veren şeyler genel olarak nelerdir? Ne olduğunda daha rahat ve güzel hayaller kurabiliyorsunuz?

Ben genellikle yalnız kalmayı, sahilde bir yürüyüş yapmayı, kitap okumayı ilham verici olarak bulurum. Hayaliniz oluştuğunda istediğinizi gerçekleştirmek için heveslenirsiniz ve bir şekilde hayalinize bağlanırsınız. Yeterince çok nedeniniz olduğunda nasıl olması gerektiğinin kolaylaştığını unutmayın.

Bu yüzden hayalinizi neden gerçekleştirmek istediğinizi yazmayı unutmayın.

Bir sonraki aşama planlama aşamasıdır.

Hayalimi gerçekleştirirsem;

Hayatım genel olarak nasıl etkilenecek?

  • Hayalimi gerçekleştirmek niçin önemli?
  • Bu hayal nasıl başarılabilir?
  • Atılması gereken önemli adımlar neler olabilir?
  • Bu adımlar nerede ve ne zaman atılmalıdır?

İstediğiniz sonuca nasıl ulaşabileceğinizi düşünür ve en az bir rota belirlersiniz. Yol artık şekillenmeye başlar. İstediğiniz şeyi gerçekleştirmiş olan kişilerin bunu nasıl yaptığını araştırmak planlama aşamasında yardımcı olabilir. Yüz yüze görüşmeler en etkili olanıdır, dışarı çıkın ve yapmak istediğiniz şeyi zaten yapan insanlarla görüşmenin bir yolunu bulun.

Bir sonraki aşama eyleme geçme aşamasıdır. Konfor bölgenizin ötesine geçmekten korkmanıza rağmen kendinize izin verirsiniz. Hayatını Seç kitabımda anlattığım minik adımlar kesinlikle işe yarar.

Son aşama esneklik aşamasıdır. Gerçekleştirme aşamasında pek çok şey öğrenir ve gerekirse planınızı ve eylemleri değiştirip kendinizi ve yolculuğunu geliştirirsiniz.

Sonuç olarak; hayalimizi gerçekleştiririz veya yapamayız ama yol boyunca öğrendiklerimiz ve başardıklarımızla tatmin oluruz. Kiyosaki’nin çok sevdiğim bir sözü var, ya başarırsınız ya da öğrenirsiniz.

Başarı sözcüğünü değerli bir şeyler öğrenmek olarak tanımlarsanız başardığınızı söylemek de her zaman daha kolay olur.

Tamamlama ve tatmin sizi yine başlangıca yani yeni bir konudaki hayale götürür. Bu yüzden her şey her zaman önce zihinde bir hayal ile başlar.

Hepimiz hayallerimizin ve planlarımızın tam anlamıyla istediğimiz şekilde sonuçlanmasını isteriz. Bu yüzden koçlukta bir seansa planın en iyi sonucunu tanımlatarak başlarız. Olabilecek en iyi senaryo nedir?

Hayatınızı hayalleriniz ve istekleriniz doğrultusunda yeniden şekillendirmek isterseniz koçluk desteği alabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.