İyi Bir Hayat İyi Bir Ekip Gerektirir


Ben hayatımızın senaryosunu büyük ölçüde kendimizin yazdığına inanıyorum. Ama bu senaryo tek kişilik bir senaryo değil elbette. Başrolünü üstlendiğimiz pek çok başka oyuncunun yanı sıra kamera arkasında onlarca hatta yüzlerce kişinin yer aldığı uzun bir film hayatımız.

Ve ne kadar iyi bir ekibiniz varsa ortaya o kadar güzel bir film çıkma ihtimali de yükseliyor. İyi haber, ekibinizi seçme ve “yönetme” şansına sahipsiniz. Aileniz ve öğretmenleriniz değil belki ama arkadaşlarınızı, sevgilinizi, eşinizi, kimlerle birlikte olacağınızı seçebilirsiniz.

İyi bir ekibin önemini iş hayatında genç yaşlarda bankada çalışmaya başladığımda öğrenmiş ve deneyimlemiştim, harika çalışma arkadaşlarım vardı benim. Diğer yandan; koçluk ve yazarlık yapmaya başladığımda nedense uzunca bir süre kendi başıma hareket ettim, bu istediğim sonuçları almamı geciktirdiği gibi yaptığım işlerden aldığım keyfi de azaltan bir faktör oldu.

Ne zamanki ekip çalışmasının önemini hatırladım mutluluk, huzur ve başarı daha hızlı ve kolayca gelmeye başladı.

Yemek yemekle aram çok iyi olmamasına karşın yemek programlarını izlemeyi seviyorum. Özellikle de Anthony Bourdain’in No Reservations isimli programını. Ben onu bir kameraman ile Dünya’yı dolaşıyor sanıyordum, kamera arkası görüntülerine ilişkin bir bölümde ekibinin 12 kişiden oluştuğunu gördüm. Bu bölüm bana ekip çalışmasının önemini ve keyfini adeta yeniden hatırlattı.

Ekip çalışmamızın ilk ürünü Facebook Official Sayfamız oldu, onu incelemekte olduğunuz web sitesi takip etti ve yeni projelerimiz var elbette.

Web sitemi genç ve yetenekli bir arkadaşımız olan Ayhan Hazar tasarladı ve teknik alt yapısını oluşturdu. Gerek tasarımında gerekse içeriklerin hazırlanmasında A3 Marka İletişim’den Ayça Kökçü rol aldı. Kendisi de koçluk yapan aşkım ve eşim Özge her zaman olduğu gibi büyük destek verdi. Tüm ayrıntılar ile ilgilendi.

Başka isimler de sayabilirim ama ana fikir her ne kadar benim ismimi taşısa da web sitemizin pek çok insanın birlikte çalışarak oluşturduğu ortak bir proje olması.

Ekibime bu vesile ile sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

Peki bütün bu anlattıklarımı hayatımız üzerinde olumlu etkisi olabilecek şekilde nasıl kullanabiliriz?

Çok basit ve bir o kadar da zor belki. İyi ilişkiler iyi bir ekip çalışmasının ve iyi bir hayatın olmazsa olmazı bence. İyi ilişkileri garantileyen bir yöntem olabilir mi?

Dinlemek, ama öyle basit bir dinlemek değil, koçlukta “fil kulağı ile dinlemek” şeklinde bahsedilen türden. Bütün konsantrasyonunuz, sanki hayatınız buna bağlıymışçasına karşınızdaki kişinin anlattıklarında olacak şekilde ve tamamen içinde bulunduğunuz anda yer alarak yapılan bir dinleme.

Ben; eşimi, kızlarımı, arkadaşlarımı, danışanlarımı çok iyi dinlerim, bu onlarla iyi ilişkiler kurmamı ve sürdürmemi sağlar. İyi dinlediğiniz bir insan sadece buna dayanarak ona değer verdiğinizi hisseder ve iyi bir ilişkinin temelinde bu his yer alır.

Hayatınızdaki insanları iyi dinleyin, herkesin çok farklı ve çok etkileyici hikayeleri var. İyi bir ekip kurmanın ve iyi bir hayat sürmenin temelinde insanları iyi dinlemek yatıyor.

Ben ve ekibim adına sevgi ile kalın. İyi dinlemeler.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.