İSTEKLERİM NİYE GERÇEKLEŞMİYOR?


Elbette pek çok sebebi olabilir. Bugün bu konuya değişik bir bakış açısı ile yaklaşıp bir çözüm önerisi sunmaya çalışacağım. Bunu yaparken üç hayali diyalog ile örnek vermek istiyorum.

“En çok istediğim iki şey kendime zaman ayırmak ve eşimle güzel zaman geçirmek.”

“Peki, hayattaki öncelikleriniz neler?”

“Biraz açabilir misiniz?”

“Elbette, zamanınızı, enerjinizi ve hatta paranızı en çok nelere harcıyorsunuz?”

“Zamanımı, enerjimi ve paramı sanırım en çok işime ve çocuklarıma harcıyorum. Ne demek istediğinizi anladım, eğer isteklerimle önceliklerimi uyumlarsam isteklerimi daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirim. En azından belli bir dönem boyunca zamanımı ve enerjimi kendime ve eşime yani ilişkimize ayırabilirim.”

Hayali diyalog 2

“En çok istediğim şey ileride başarılı bir yaşam koçu olabilmek.”

“Pekala, bunun için başlangıç olarak her gün bir saatinizi ayırabilir misiniz?”

“Hayır, yapamam, bu kadar çok zamanım yok benim, şu anda farklı önceliklerim var.”

“Bir isteğin gerçekleşmesi için o isteği öncelik haline getirmek, zaman ve enerji ayırmak gerekir şeklinde düşünüyorum, yanılıyor da olabilirim elbette, siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?”

“Bu konu üzerinde düşüneceğim, anladım, haklı olabilirsiniz, zaman yönetimi ile başlamam gerekiyor sanırım, ne önerebilirsiniz?”

“Aynen para yönetiminde olduğu gibi bir bütçe tutun lütfen, neye ne kadar zaman harcadığınızı günlük olarak yazın, bir ay sonunda listeyi inceleyin ve hangi alanlardan tasarruf ederek günde bir saati artırabileceğinize bakın.”

Hayali diyalog 3

“Bu dönemde en büyük isteğim para biriktirmek ama bir türlü yapamıyorum.”

“Bu dönemde hayattaki öncelikleriniz nasıl sıralanıyor?”

“Seyahat etmek çok önemli benim için, özgür hissetmek, kendimi geliştirmek. Ayda en az bir kere yurt içinde veya dışında uygun maliyetli bir tatil yaparım, bazen bir gün bazen iki gün.”

“Belli bir dönem buna ara verebilir misiniz?”

“Sanmıyorum.”

“İsteğiniz para biriktirmekse ancak önceliğiniz para harcamayı gerektiriyorsa bunu nasıl yapmayı düşünüyorsunuz, benim aklıma bir yöntem gelmedi, sizin aklınıza gelen bir çözüm olabilir mi?”

“Ayda bir defa değil iki ayda bir defa kısa tatiller yapıp para biriktirebilirim.”

Örneklerden de görüleceği üzere isteklerimizi gerçekleştirmek için en azından belli bir süre boyunca isteğimizi önceliğimiz haline getirmemiz lazım. Zamanımızı ve enerjimizi isteğimizin gerçekleşmesi için kullanmalıyız.

Pazartesi günü yeni bir yazıda görüşmek üzere, sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okumanızı öneririm. Daha fazla fotoğraf için Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar