İSTEDİĞİNİZ DEĞİL BEKLEDİĞİNİZ ŞEY GERÇEKLEŞİR

İSTEDİĞİNİZ DEĞİL BEKLEDİĞİNİZ ŞEY GERÇEKLEŞİR

Geçen akşam paylaştığım Yarına Not bu şekildeydi ve doğal olarak bazı okurlarımın bu konuda kafası karıştı ve konuyu biraz daha açmamı istediler. Bugün bu konuyu biraz derinlemesine ele alalım istedim.

Sadece istemekle gerçekleşen şeylerin sayısı azdır, çoğu zaman istediğimiz şeyin gerçekleşeceğine inanmak gerekir, bu da beklediğimiz şeydir. Üstelik akılcı bir şekilde emek vermek de önemlidir. Dolayısı ile beklemek, istemeye inanmanın eşlik etmesidir diyebiliriz.
Bazen de şöyle bir durumla karşılaşırız, bir ilişki istediğimizi söyleriz örneğin, ama böyle bir ilişkinin gelip de bizi bulacağına inanmayız yani olmasını beklemeyiz, olursa çok ama çok büyük sürpriz olur deriz. İşte bu noktada beklenti yani isteğin olmama durumu daha ağır basabilir.

Bu nedenle isteklerimizle inandığımız şeylerin uyumlu olması işimizi kolaylaştıracaktır veya bir şey istediğimizde bu isteğin gerçekleşmesi üzerinde çalışmak istiyorsak inandığımız şeyleri de aynı doğrultuya getirmemiz tavsiye edilir.

Peki bu nasıl olacak? Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir kitaplarımda konuyu detaylı olarak ele almıştım ama çok kısa tekrar edecek olursak eğer, küçük adımlarla ilerlemek ve elde edeceğimiz küçük zaferlerin zaman içinde inancımızı dönüştürmesini izlemek en ideal yöntemlerden birisidir.

Şanslı olmak bile böyle bir konudur, arkasında matematiksel bir bilgi olmadan bazılarımız şanslı olduğuna bazılarımız da şanssız olduğuna inanır. Şanslı olduklarına inananların istekler ve fırsatlar konusundaki farkındalıkları daha yüksektir, fırsatları daha kolay fark eder ve değerlendirirler, sonra da bu kendisini gerçekleştiren bir kehanete dönüşür yavaş yavaş.

Neye inandığımız çok önemli, bu nedenle beklediğimiz şeyleri daha çok yaşarız istediğimiz şeylere kıyasla. Bir şeyi isterken tam aksini bekliyorsak işimiz bu anlamda güçleşiyor gerçekten.

Diğer yandan yazının başında da belirttiğim gibi olay sadece istemek, inanmak veya beklemek ile sınırlı değil elbette, yapılması gereken şeyler de var, geçmesi gereken bir zaman ve bizim dışımızda da bir dünya var. Bu nedenle bu konularda her zaman bir ihtiyat payı bırakmak gerektiğine inanırım.

Güzel şeyler beklemek, gerçekçilikten kopmadığımız sürece yararlı bir davranış olabilecektir. İyisini umalım ve inanalım.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş