Çekim Yasası adı altında sunulan bilgilerin yanlış anlaşılan bir kısmından bahsetmek istiyorum bugün. Bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle de “istiyorum, istiyorum ama olmuyor” diyenlerin konuya bir de bu açıdan yaklaşmasını isterim açıkçası.

İstemek çoğu zaman tek başına yeterli değildir. İstemeye, olacağına dair kuvvetli bir inanç eşlik etmelidir. Buna da beklenti veya umut adını verebiliriz.

Ne istediğimizi belirlemek ve netleştirmek elbette çok önemli bir adımdır, koçluk seansları da genellikle bu soruyla başlar, ne istiyorsunuz?

Daha sonra isteğimizi bir proje olarak ele almak ve bazı eylem adımlarını kabaca olarak da olsa şekillendirmek ve minik bir adım atarak başlamak önemlidir.

Bu isteğinize nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz, yol boyunca motivasyonu nasıl koruyacaksınız, isteğinize ulaştığınızı nasıl anlayacaksınız (özellikle kişinin kendisinde yapmak istediği değişimlerde), bu isteğinize ulaşmak için yapacaklarınız hayatınızın diğer alanlarını nasıl etkileyebilir, ilk olarak hangi adımı atacaksınız, nasıl devam edeceksiniz?

Bu ve benzeri soruları sormak ve üzerinde düşünmek, bir isteği olumlu bir beklentiye dönüştürebilir. İsteğinizi, ipini elinizde tuttuğunuz gökyüzünde çok yükseklerde bir uçurtma gibi düşünün, uçurtmayı aşağı çekince isteğiniz size yakınlaşır. Bunun için de eylem adımlarını şekillendirmek, hayali plana dönüştürmek önemlidir.

İstediğiniz değil, beklediğiniz ya da umduğumuz olur demiştim. Bu nedenle dikkatiniz/odağınız isteğinizin gerçekleşmesinde değil gerçekleşmemesinde ise, daha çok düşündüğünüz şey, yani isteğinizin olmaması hali gerçekleşebilir. Buna da dikkat edin lütfen.

Ayrıca istediğiniz şeyin gerçekleşmesi için eylem adımlarının yanı sıra inancınıza göre dua etmeyi, sahip olduğunuz şeyler için şükretmeyi ihmal etmeyin. Bunlar inancınızı kuvvetlendirir ve destekler.

İsteğinize bu yıl kavuşmanızı dilerim.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konular ile ilgili daha detaylı bilgilere Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımdan ulaşabilirsiniz.