İSTEDİĞİNİ DÜŞÜN, İSTEMEDİĞİNİ DÜŞÜNME

İSTEDİĞİNİ DÜŞÜN, İSTEMEDİĞİNİ DÜŞÜNME

Söylemesi kolay, yapması bazen zor, biliyorum. Diğer yandan bu konu o kadar önemli ki, zor veya yapamıyorum diye geçiştirebileceğimiz bir konu değil. Bu nedenle ağırlıklı olarak istemediğiniz şeyleri düşünüyorsanız bunu değiştirmek için ya profesyonel bir destek alın ya da oturun bu konuda yazılmış kitapları okuyarak ciddi anlamda kendiniz ve düşünceleriniz üzerinde çalışın. Bugünkü yazım ancak bir farkındalık yaratabilir doğrudan konuya özel bir çözüm getiremiyorum çünkü kişiyi ve hayatını daha yakından tanımak gerekir.

Öncelikle konunun öneminden başlayalım. İnsan bir enerji varlığı, düşünce de bir enerji, ne düşünürsen onu yaşarsın veya düşüncelerinle bir ölçüde hayatını şekillendiriyorsun derken bunu kastediyoruz.

İstediğimiz şeyleri düşündüğümüzde istediğimiz şeylere dair bir gelecek oluşturuyoruz, istemediğimiz şeyleri daha fazla düşündüğümüzde ise istemediğimiz şeylere dair bir gelecek görüntüsü oluşmaya başlıyor. Dikkatimizi hangisine daha fazla verirsen onu oluşturuyoruz.

İnsanlar baktıkları yöne doğru ilerlerler, siz hayatınızın hangi yöne doğru ilerlemesini istiyorsunuz? Hangi yöne doğru gitmek istiyorsanız o yönde olumlu düşünceleri ortaya koymaya çalışın. Eğer düşüncelerinizi odaklamak istiyorsanız yazın lütfen, gerekirse her gün aynı konuda yarım saat olumlu düşüncelerinizi yazın.

Eskiden okuldayken bir konuda hata yaptığımızda örneğin bir kelimeyi yanlış yazdığımızda doğru şekilde yüz defa yazmamız istenirdi, siz de gerekirse istediğiniz şeyleri yüz defa yazın. Bu olumsuz düşünme konusu başta da söylediğim gibi geçiştirilebilecek bir konu değil.

Hayatınızda tekrarlanan ve sizi rahatsız eden senaryolara bir göz atın, bu konudaki düşüncelerinizi değiştirmeden bu senaryolar nasıl değişecekler?

Bu düşünceleri olumluya odaklama ve sonuçları konusunda sabırlı olmalısınız ayrıca, bunun bir nedeni var. İnsan düşüncelerinin yarattığı etki bir yolcu gemisinin hareketlerine benzer. Yani dümeni kırdıktan sonra bile belli bir süre eski yönde gitmeye devam edersiniz. Yön değiştirmek biraz zaman alır. O yüzden ben düşüncemi bugün değiştirdim ama bugün yine şöyle eskiyi hatırlatan bir olayla karşılaştım demeyin lütfen, normal, yeni düşüncelerinizin yeni bir yön oluşturması biraz zaman alabilir.

Ayrıca düşüncelerinizi ona uygun eylemlerle desteklemeye çalışın, kendimi çok seviyorum, kendime çok değer veriyorum diye düşünüp hayatınızı yaşarken tam aksi eylemlerde bulunuyorsanız eylemler galip gelebilir.

Üçüncü baskısı yeni yayımlanan Hayatını Seç isimli ilk kitabımda bu konu ile ilgili güzel egzersizler ve tablolar var, okumanızı tavsiye ederim.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş