Neşeli bir insan mısınız? Eğer öyleyseniz harika bir haber bu gerçekten. Ama değilseniz belki de biraz neşelenmenin zamanı gelmiş olabilir. Neşeli insanların hayattaki isteklerine daha rahat kavuştuklarını veya sahip oldukları ile daha mutlu olabildiklerini gözlemliyorum, bu nedenle bu yazıyı kaleme aldım. Bazen bana gelip soruyorlar, şu isteğimin gerçekleşmesi için yapılabilecek her şeyi yaptım ama isteğim bir türlü olmuyor, acaba nerede takılıyorum diye. Ben de yüzlerine bakıp bence biraz neşelenirseniz işler kolaylaşır diyorum, genellikle de haklı çıkıyorum. Kendimizi ve hayatı çok fazla ciddiye almamak gerekiyor, elbette ciddiye alınması gereken konular da var ama her konuya bu şekilde yaklaşırsak o zaman da yaşamın keyfi kaçıyor.

Neşe ile ilgili bir şeyler önerdiğimde ilk karşılaştığım direnç şu şekilde oluyor, ama benim bunu yapacak zamanım veya maddi imkanım yok. Olabilir, ama benim söylemek istediğim şey şu, hayatınızın mevcut durumunda hayatınızdan daha fazla neşe elde edin, içinde olduğunuz şartlar her ne ise o şartlarda ne yapabiliriz buna bakmak lazım.

Neşe ilginç bir kavram elbette, herkesi neşelendirecek ortak formüller ortaya koyabilmek çok zor, ben neler yaptığımı anlatayım ama siz kendi hayat şartlarınıza göre kendi reçetenizi oluşturun, eğer mümkün olursa içinde gülmek, kahkaha atmak, neşeli müzikler dinlemek, şarkı söylemek, dans etmek, arkadaşlarla zaman geçirmek gibi şeyler olsun.

Ben hafta içi günlerde parkta kısa bir yürüyüş yaparım, bu mevsimde yaprakların üzerinde yürümek ve çıkan sesleri dinlemek beni neşelendiriyor açıkçası. Fırsatım olduğunda her gün bir veya iki bölüm Friends dizisi izlerim, bana çok iyi gelmiştir her zaman. Haftada bir gün iki saat briç oynarım, eğlenirim genellikle. Haftada bir kitap bitirmek ve haftada bir sinemaya gitmek de yaptığım şeyler arasında yer alır.

İki haftada bir arkadaşlarımla birlikte dışarıda yemek yeriz, eski günlerden bahseder, bolca güleriz. Ayda bir defa yaşadığım şehirde daha önce hiç görmediğim bir yeri keşfetmeye çalışırım, merak duygusu da neşe verir bana. Haftada bir defa sahile inip bir bardak çay eşliğinde denizi izlemek de hoşuma gider.

Çocuklarla oyun oynamak, Hamdi ismini verdiğimiz martıyı beslemek de keyiflendirir beni. Geceleri yatmadan önce de bir belgesel izlemeyi severim, gitmeyi düşündüğüm ama henüz gitmediğim bir yere aitse buna dair hayaller kurar ve neşelenirim.

Günde iki defa türk kahvesi keyfi yapmaya çalışırız eşimle birlikte, hava güzelse balkonda içeriz kahvelerimizi. Boş bir yol bulursam müzik dinleyip araba kullanmayı da severim. Komik kısa videolar izlerim sosyal medyada rastlayınca, en fazla beş on dakika zamanımı alır ama genellikle neşelendirir beni.

Siz neşelenmek için neler yapıyorsunuz? Benim önerime göre günde en az 3-4 saat ve haftada en az 24 saat bizi neşelendiren şeylere zaman ayırabilmeliyiz. Neşeniz bol olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Neşeli bir program olan Mutlulukla Değişim Programı Kış dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atınız.