İSTEDİĞİMİZ GİBİ BİR İLİŞKİ BULMAK


İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar (Shakespeare).

Bu haftanın ilk 2 yazısını aşk ve ilişkiler üzerine kaleme aldım. Mutlulukla Değişim Programı’nda nasıl bir ilişkinin bizi mutlu edebileceği konusunu da ele alıyoruz. İlişki, aşk ve evlilik bizi daha mutlu etme açısından büyük bir potansiyele sahip, elbette bizim için “doğru” kişi ile yaşanması şartıyla. Bugün henüz istediği gibi bir ilişkiye başlamamış olanlar için bir yazı hazırladım, yarın ise mevcut ilişkimizi nasıl daha güzel bir hale getirebiliriz, onu inceleyeceğiz.

Bence ilk yapmamız gereken gerçekçi bir durum tespiti yapmak. Ben bugüne kadar yaşadığım ilişkilerden neler öğrendim? sorusunu yazılı olarak cevaplayarak başlayabiliriz. Geçmişi değiştirme şansına sahip değiliz fakat ondan ders alabilir ve gelecekte farklı davranmayı seçebiliriz.

Bir sonraki soru ise bir ilişkiye ne kadar hazır olduğumuz ile ilgili. Neler olursa, hangi şartlar oluşursa ciddi bir ilişkiye başlamak ve devam etmek isterim? Bunlar karşımızdaki kişiden beklentilerimiz ve/veya hissetmek istediklerimiz olabilir.

Peki siz bu yeni ilişkinizde nasıl davranacaksınız, geçmişte yaşadığınız ilişkilerden aldığınız dersleri de düşündüğünüzde güzel bir ilişkiye sizin katkınız daha çok hangi alanlarda olacak?

Ve bence en önemli sorulardan bir tanesi, “Ben aşk, ilişki ve evlilik anlamında gerçekten ne istiyorum?”.

Bu tespitleri yazılı olarak yaptıktan sonra sırada güzel bir ilişki yaşamamıza engel olabilecek düşünce ve inanç kalıplarını sorgulamak ve değiştirmek var.

Yaşamak istediğim güzel ilişki ile ilgili olarak beni engelleyen olumsuz düşünce ve inançlarım var mı, varsa bunlar neler olabilir?

Bu düşünce ve inançlara ne zaman sahip oldum, aynı şartlar geçerli mi, yakın çevremde benzer düşüncelere sahip olan insanlar var mı, onların ilişkileri ne durumda?

Olumsuz düşünce ve inançlarınızı değiştirmeniz işinizi kesinlikle kolaylaştıracaktır. Zamanı olanlar Hayatını Seç isimli kitabımın ilgili bölümlerini okuyabilirler.

Düşünmemiz gereken şey şu aslında, nasıl düşünür ve hangi inançlara sahip olursam bir ilişki yaratmak ve sürdürmek için işim kolaylaşır?

Aklınıza hemen bir şeyler gelmiyorsa üzülmeyin, şu şekilde düşünmeye çalışın. Çevremde istediğim gibi bir ilişkisi olan kimler var, onlar karşı cins veya ilişkiler hakkında neler düşünüyor olabilirler? Bu düşünce ve inançlar benim de işimi kolaylaştırır mı?

Son olarak da güzel bir ilişkiye sahip olmanın hayatınızın diğer alanlarını nasıl etkileyeceğini düşünün. Bir senaryo yazın, senarist ve başrol oyuncularından birisi sizsiniz. İstediğiniz gibi bir ilişki yaşadığınızda bir gününüz sabahtan akşama kadar nasıl geçecek?

Veya Hayatını Seç isimli kitabımda önerdiğim gibi kendinizle bir röportaj yapın, varsayın bir dergi sizinle özel hayatınız hakkında görüşme yapmış olsun, bu sorulara nasıl cevaplar vermek istersiniz?

En son birlikte nereye seyahat ettiniz?

Beraber izlediğiniz en son film hangisiydi?

Ortak bir hobiniz var mı?

Eşinizin en sevdiğiniz özelliği nedir?

Okuyucularımıza ilişkiler konusunda bir mesajınız var mı?

Son soru önemli, bu mesaj her ne ise onu alın ve hayatınızda uygulamaya çalışın.

Peki sadece durum tespiti yapıp sorular sormakla yeni bir ilişkiye başlar mıyız? Muhtemelen, hayır. Eylem adımları da önemli.

Kendinizi güzel/yakışıklı, bakımlı ve çekici hissetmeniz önemli. Bunun için ne yapmanız gerekiyorsa ilk adımı atın ve başlayın. Bazıları için diyet yapmak, bazıları için spora başlamak olabilir.

Ayrıca bu kişiyi evde oturarak bulamayacağımıza göre mutlaka sosyalleşmek, dışarıda olmak ve insanlarla görüşmek işe yarayacaktır.

Hayalinizdeki ilişkiyi en kısa sürede bulacağınız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.