İSTEDİĞİMİZ DEĞİL BEKLEDİĞİMİZ OLUR

İSTEDİĞİMİZ DEĞİL BEKLEDİĞİMİZ OLUR

Geçen akşam bu şekilde bir Yarına Not paylaşmıştım, istediğin değil beklediğin olur şeklindeydi, bugün de bu konu üzerine düşüncelerimi paylaşmak istedim kısaca.

Keşke istediğimiz olsaydı, buna katılıyorum, o zaman tek yapmamız gereken sadece istemek olurdu, diğer şeylere hiç gerek kalmazdı. Gerçek dünyada işler biraz farklı ilerliyor, istemek elbette çok önemli, hayal kurmak ve istemek bir şeyleri başlamanın ve tetiklemenin yöntemi, diğer yandan gerçekleşme için tek başına yeterli değil.

Beklediğimiz olur dediğimde bir şeyin olmasının beklemenin bir şeyi istemekten daha güçlü olduğuna inandığım için bu şekilde ifade ediyorum. Örneğin güzel bir ilişki istiyor olabilirim diğer yandan bu yöndeki beklentim çok düşük olabilir.

Beklenti dediğimizde işin içine inanç da dahil oluyor, hem istiyorum hem de olacağına inanıyorum gibi düşünebilirsiniz.

Peki bir insan beklentisini nasıl geliştirebilir? Bunun iki tane pratik yöntemi var bence. İlki isteğimle uyumlu olabilecek eylemleri yapmam, sadece istemekle kalmayıp beni hedefime ulaştıracağını düşündüğüm adımları atıyorsam o zaman beklenti oluşturmam da kolaylaşır.

Diğer bir yöntem ise çevremde benimle benzer özelliklere sahip benzer durumlardaki insanların bu konudaki performanslarına bakmak ve bu şekilde bir beklenti geliştirmek olabilir. Örneğin çevremdeki insanlar güzel bir ilişkiye sahipse ben de böyle bir ilişki yaşayabilirim diye düşünmem daha kolay olacaktır.

Gerçekleşeceğine inanarak dua etmek gibi düşünebiliriz, benim isteklerim benim için hayırlı olan zamanda gerçek olur diyebilirim.

Bir şeyleri istiyorum uzun zamandır ama bir türlü gerçek olmuyor diyorsanız konuya bir de bu açıdan yaklaşmanızı önerebilirim, istiyorsunuz ama olacağına ne kadar inanıyorsunuz?

Sevgi ile kalın.

Paylaş